زمین به سمت شرق می‌چرخد، پس چرا پرواز به غرب سریع‌تر نیست؟

زمین به سمت شرق می‌چرخد، پس چرا پرواز به غرب سریع‌تر نیست؟

با وجود چرخش زمین به سوی شرق، همیشه پرواز به سوی غرب، آهسته‌تر است.


به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌الرت، زمانی که سیاره زمین، با سرعتی حدود 1,180 کیلومتر در ساعت به سوی شرق می‌چرخد، هرچه روی آن است، سریع‌تر و با سرعت حدود 1,670 کیلومتر در ساعت، حرکت می‌کند.


اگر زمین با سرعت 1,180 کیلومتر بر ساعت به سمت شرق بچرخد و در هواپیمایی باشیم که به سوی غرب پرواز می‌کند، با توجه به اینکه زمین به سمت ما گردش می‌کند، چرا زودتر به مقصد نمی‌رسیم؟ دلیل این موضوع این است که هواپیما تحت تاثیر چرخش زمین قرار می‌گیرد؛ یعنی اگرچه مقصد به سمت ما حرکت می‌کند اما ما نیز از مقصد خود دور می‌شویم! گیج کننده به نظر می‌رسد.


حتی هوای بالای زمین هم با سرعت 1670 کیلومتر بر ساعت، به سوی شرق می‌رود و برای اینکه هواپیما به سوی مقصدی پرواز کند، باید متناسب با نحوه چرخش زمین، این کار را انجام دهد.


اگر فرض کنیم سرعت حرکت هواپیما به سمت شرق، 160 کیلومتر در ساعت باشد(زیرا به طور بالقوه هر چیزی که روی زمین است از جمله هواپیما با سرعت 1670 کیلومتر بر ساعت به سمت شرق حرکت می‌کند) این عدد به 1670 کیلومتر بر ساعت اضافه می‌شود و هواپیما خود را با سرعت 1830 کیلومتر در ساعت به مقصد می‌رساند. اما اگر مقصد در غرب باشد، در واقع با سرعت 1670 منهای ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت(1510 کیلومتر بر ساعت) حرکت خواهد کرد.


"هنری رایش"(Henry Reich)، فیزیکدان و ریاضیدان و مبتکر سری ویدیوهای آموزشی "مینت فیزیکس" (MinutePhysics) می‌گوید: بله! برای رفتن به غرب شما به شرق می‌روید، اما به سرعت کمتری نسبت به سرعت حرکت زمین به سمت شرق. اما این موضوع، ساده نیست زیرا بادها در جو بالاتر، همه چیز را بهم می‌ریزند.


نسخه‌ای از این مقاله، برای نخستین بار در نوامبر سال 2015 به چاپ رسیده بود.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top