اثر گلخانه‌ای گاز متان سطح زمین را گرم می‌کند

اثر گلخانه‌ای گاز متان سطح زمین را گرم می‌کند

محققان برای اولین‌بار توانستند اثر گلخانه‌ای گاز متان بر گرمایش سطح زمین را اندازه بگیرند و متوجه قابل توجه بودن این تاثیر شوند.


به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری اسوشیتدپرس، در این تحقیقات که با استفاده از اطلاعات گردآوری شده توسط وزارت انرژی آمریکا در اوکلاهمای شمالی انجام گرفت، تاثیر گاز متان بر گرمایش سطح زمین در طول10 سال گذشته ارزیابی شد. در این تحقیقات مشخص شد گاز متان متراکم در اتمسفر و اثر گلخانه‌ای آن در ابتدای قرن حاضر ثابت بوده، اما از سال 2007 سیر صعودی داشته است.

مولکول‌های گازهای گلخانه‌ای مانند بخار آب، دی اکسید کربن و متان، انرژی خورشید را با کارآیی بالاتری نسبت به سایر مولکول‌ها جذب می‌کنند و گرما را در اتمسفر به دام می‌اندازند، در نتیجه دمای سطح زمین و اقیانوس‌ها افزایش می‌یابد.

از مدت‌ها قبل محققان در نتیجه اندازه گیری‌های انجام شده در آزمایشگاه، نظریات علمی و مدل‌سازی های کامپیوتری بر این باور بودند که گاز متان تاثیر مهمی بر گرمایش زمین دارد. اما اکنون با اندازه‌گیری مستقیم این گاز و تاثیر آن مشخص شد افزایش تراکم متان در اتمسفر منجر به افزایش اثر گلخانه‌ای می‌شود.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Geoscience منتشر شده است. یخچال‌های طبیعی و هسته‌های یخی، تالاب ها، آتش‌سوزی جنگل ها، شالیزارها، متان بیشتری تولید می‌شود، حیوانات، گیاهان و محل‌های دفن زباله از مهمترین منابع انتشار متان هستند.

همچنین تصفیه فاضلاب، رادیکال هیدروکسیل و رادیکال آزاد-کلر آزاد ، از جمله منابع انتشار متان محسوب می شوند.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top