مراسم درگذشت «هاوکینگ» در انگلیس برگزار شد

مراسم درگذشت «هاوکینگ» در انگلیس برگزار شد

آیین درگذشت استیون هاوکینگ فیزیکدان و کیهان‌شناس برجسته انگلیسی، عصر شنبه در کلیسایی در نزدیکی دانشگاه کمبریج برگزار شد.


به گزارش ایرنا، علاوه بر صدها تن از دوستان، همکاران دانشگاهی و خانواده استیون هاوکینگ که در این مراسم شرکت کردند، هزاران تن از مردم و علاقه‌مندان به این دانشمند انگلیسی در هوای بارانی شهر کمبریج در خیابان‌های منتهی به کلیسا، به نشان احترام حاضر شدند.

همچنین «ادی ردمین» هنرپیشه نقش استیون هاوکینگ در فیلم سینمایی «تئوری همه‌چیز» در این مراسم حضور داشت و سخنانی را در همین رابطه ایراد کرد.

فرزندان هاوکینگ، «لوسی»، «رابرت» و «تیم» نیز در بیانیه ای که در این مراسم قرائت شد، یاد پدر خود را گرامی داشتند.

به گفته رسانه های انگلیسی خاکستر او در ماه ژوئن (خرداد) آینده در کلیسای «وستمینستر ابی» لندن در کنار «اسحاق نیوتون» فیزیکدان برجسته انگلیسی به خاک سپرده خواهد شد.

استیون هاوکینگ اسفندماه گذشته در سن 76 سالگی درگذشت. او به‌رغم بیماری موسوم به ALS که از سن 21 سالگی از آن رنج می‌برد، و در شرایطی که امیدی به زنده ماندن در سن 25 سالگی‌اش نداشت، به یکی از فیزیکدانان و کیهان شناسان برجسته و خبرساز جهان تبدیل شد.

او به خاطر فعالیت در زمینهٔ کیهان شناسی و جاذبه کوانتوم به ویژه در زمینه سیاه چاله، شناخته شد. کتاب تاریخچه زمان او که با رکوردی 237 هفته ای به عنوان پرفروش‌ترین کتاب در بریتانیا باقی ماند باعث شهرتش شد.

هاوکینگ قرار بود با سرمایه گذاری «سر ریچارد برنسون» میلیارد بریتانیایی و مدیر خطوط هوایی ویرجین آتلانتیک، و با فضاپیمای «ویرجین گلکتیک» او به سفری فضایی برود.

بیماری هاوکینگ به گونه ای بود که از هر گونه حرکت عاجز بود؛ نه می توانست بنشیند، نه برخیزد، و نه راه برود. او حتی قادر به حرکت دست و پایش نبود و توانایی سخن گفتن نیز نداشت.

اما هیچ کدام از این محدودیت ها او را از تلاش باز نداشت و در زمینه فیزیک و کیهان شناسی، یکی از برجسته ترین چهره های جهان شد.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top