رصدخانه دانشگاه

رصدخانه دانشگاه "شیکاگو" تعطیل می‌شود

دانشگاه "شیکاگو" به تازگی اعلام کرد که برنامه دارد "رصدخانه یرکیز" (Yerkes) که در ایالت "ویسکانسین"(Wisconsin) قرار دارد و متعلق به این دانشگاه است را تعطیل کند.


به گزارش ایسنا وبه نقل از تک تایمز، گفته شده که فعالیت‌های "رصدخانه یرکیز" (Yerkes) که در ایالت "ویسکانسین" (Wisconsin) قرار دارد و متعلق به دانشگاه "شیکاگو" است به طور کامل لغو خواهد شد. فعالیت‌های این رصدخانه تاریخی به تدریج تا 6 ماه آینده به کلی به اتمام خواهد رسید و مراسم لغو رسمی فعالیت‌های آن در تاریخ یک اکتبر سال جاری برگزار خواهد شد. 


بنابراین، تابستان امسال آخرین فصل فعالیت‌های این رصدخانه خواهد بود.


"رصدخانه یرکیز" در سال 1897 میلادی تاسیس شد و به عنوان زادگاه  "اختر فیزیک"(فیزیک ستارگان شاخه‌ای از ستاره‌شناسی است که اصول فیزیک و شیمی را به کار می‌برد) شناخته شده است.


در میان دانش آموختگان برجسته این رصدخانه، می‌توان به "ادوین هابل" اشاره کرد که تلسکوپ فضایی هابل بر اساس نام وی نامگذاری شده است. وی یکی از بنیانگذاران در زمینه " اخترشناسی فراکهکشانی" (دانشی که به بررسی فضای بیرون از کهکشان راه شیری که در اخترشناسی کهکشانی بررسی نمی‌شود، می‌پردازد) است.


ادوارد کلب، رئیس بخش "علوم فیزیک" این دانشگاه گفت: مطالعات و علوم انجام شده در این رصدخانه طی قرن 20، منجر به کشف و پیشرفت هایی کلیدی در زمینه نجوم شد و پایه‌ای اساسی برای شکل گیری "اخترفیزیک" مدرن بود.


در دهه های اخیر، دانشگاه "شیکاگو" بیشتر به استفاده از منابع و رصدخانه هایی که در سراسر جهان و فضا وجود دارند، متمرکز بوده است. به رغم تاریخچه مهم این رصدخانه، ابزارهای موجود در"یرکیز" دیگر قابل استفاده مستقیم برای کارهای تحقیقاتی این دانشگاه نیستند.


دیوید فیتاین، مدیر ارشد این دانشگاه اظهار کرد، رصدخانه "یرکیز" از نقطه نظر هزینه و برنامه‌ریزی دیگر قابل استفاده نیست.


وی افزود، گام بعدی راجع به این رصدخانه بررسی راه نهایی برای واگذاری اموال و ساختمان این رصدخانه است.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top