تصویر نجومی روز ناسا: گام های (اهلّه) ماه

تصویر نجومی روز ناسا: گام های (اهلّه) ماه

اگر هرشب به ماه نگاه کنید، متوجه می‌شوید که بخشی از ماه که نور خورشید را منعکس می‌کند، به تدریج دچار تغییر می‌شود. تغییرات از ماه نو شروع می‌شود و به ماه بدر (کامل) می‌رسد، سپس دوباره به حالت ماه نو برمی‌گردد. یک چرخه ماه یا ماه قمری حدوداً در 29.5 روز کامل می‌شود.

در تصویر، از بالا سمت چپ تا پایین سمت راست، نشان دهنده محدوده گام های ماه در 25 شب متوالی است که از 18 ژانویه 2018 (پنج شنبه، 28 دی 1396) شروع شد و یک چرخه کامل را طی نمود.

البته در تصویر، دو روز قبل و دو روز بعد از ماه نو نیامده است؛ زمانیکه گام های ماه در حالت هلال بسیار باریک و نزدیک به خورشید قرار دارد دیدنش را بسیار سخت می‌کند.

برای تکمیل این پروژه چرخه ماه، به آسمان آریزونا که بیشتر اوقات صاف است و کمی کمک از یک دوست، نیاز بود تا برای نیمه اوّل ماه، در اوایل شب و برای نیمه دوم ماه در اواخر شب و اوایل صبح از ماه عکس بگیرند.

برای اطلاع بیشتر بدانید که مرکز این چرخه، ماه بدر (کامل) 31 ژانویه 2018 (چهارشنبه، 11 بهمن 1396) بود؛ دومین ماه بدری که در ماه ژانویه اتفاق افتاد، زمانیکه ماه نزدیک حضیض مدار خود (کمترین فاصله‌اش با زمین) قرار داشت و در طول ماه گرفتگی کامل، به رنگ قرمز درآمده بود.

See Explanation.  Clicking on the picture will download
 the highest resolution version available.


برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر اینجا کلیک کنید.


منبع: ناسا (NASA)


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top