رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان: 80 درصد منابع آب تجدیدپذیر کشور مصرف شده است

رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان: 80 درصد منابع آب تجدیدپذیر کشور مصرف شده است

رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر بیش از نیمی از 600 دشت کشور ممنوعه اعلام شده است، گفت: متاسفانه امروز با افت شدید آب های زیرزمینی مواجه هستیم که به دنبال آن تاسیسات زیربنایی کشور دچار مشکل خواهند شد.


به گزارش خبرنگار ایسنا، جهانگیر عابدی امروز (دوشنبه) در جلسه هم اندیشی چرا آب در زاینده رود جاری نشد؟ در دانشگاه صنعتی اصفهان اظهار کرد: متاسفانه در سال های گذشته عقل و فکر خود را به کار نبردیم و امروز با توسعه نامتوازن در کشور و استان های مختلف روبرو هستیم؛ به عنوان مثال در ارتفاعات استان چهارمحال و بختیاری که شرایط برای باغات مناسب نیست با پمپاژ آب زاینده رود با غ ها را در آن منطقه توسعه داده ایم.


وی افزود: در استان های خشک و نیمه خشک هم چون اصفهان، گسترش صنایع آب بر مانند ذوب آهن به بحران آب کمک کردند.


رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر بیش از نیمی از 600 دشت کشور ممنوعه اعلام شده است، تصریح کرد: متاسفانه امروز با افت شدید آب های زیرزمینی مواجه هستیم که به دنبال آن تاسیسات زیربنایی کشور دچار مشکل خواهند شد. به عنوان نمونه در شهرستان تیران با برداشت های بی رویه آب های زیرزمینی بیش از دو هزار خانه ترک برداشته است.


عابدی با بیان اینکه در گذشته منابع آب تجدیدپذیر کشور 130 میلیارد متر مکعب بود، افزود: این منابع در 10 سال اخیر به 115 میلیارد متر مکعب و در 10 سال اخیر به 105 میلیارد متر مکعب کاهش یافته است که متاسفانه طی این سال ها بیش از 80 درصد منابع آب تجدیدپذیر کشور را مصرف کرده ایم. در حالی که مطابق آمار جهانی در صورت برداشت بیش از 40 درصد منابع با بحران آب مواجه می شویم.


وی با بیان اینکه در حال حاضر چهار مرحله خشکسالی را در استان اصفهان گذرانده ایم، گفت: هم اکنون بیش از 300 هزار کشاورز در شهر اصفهان بیکار شده و در تامین معیشت خود با مشکل مواجه هستند، از سوی دیگر خوزستان با مشکل کم آبی مواجه است اما سطح زیر کشت بالایی در برنج دارد.


رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح کرد: باید منافع مشترک ملی را در نظر بگیریم و با استان های هم جوار گفتگوی آب داشته باشیم.


عابدی به اصطلاح "زمان تاخیر" در بارش ها تا تبدیل آن به سیل اشاره کرد و گفت: متاسفانه امروز بین تصمیم گیران و نخبگان آب در کشور زمان تاخیر وجود دارد. حدود دو دهه پیش از این، به مشکل دعوا بر سر پساب و یا سیستم های تحت فشار و ذخیره حاصل از آب آن که نباید برای توسعه کشاورزی استفاده شود هشدار داده شده بود.


وی هم چنین به مصوبه هفته گذشته دولت مبنی بر اینکه باید وارد مرحله سازگاری با کم آبی شویم اشاره کرد و گفت: باید باور کنیم در کشور آب نیست متاسفانه هنوز به این باور نرسیده ایم .


رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که در سال های گذشته بر روی مهندسی آب هم چون سدسازی و ... تمرکز کرده ایم، اضافه کرد: با توجه به شرایط موجود اکنون باید بر روی مدیریت منابع آب تمرکز کنیم در غیر این صورت هیچ گونه آبی برای فرزندان ما باقی نخواهند ماند.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top