ماراتن مسیه و رصد شب نشینی ستارگان آسمانی

ماراتن مسیه و رصد شب نشینی ستارگان آسمانی

هفدهمین دوره ماراتن مسیه (رقابت رصدگران آسمان شب) 24 و 25 اسفند ماه درکمپ روستای متین آباد کاشان میزبان علاقمندان اجرام سماوی و ستارگان آسمانی خواهد بود.


ماراتن مسیه رقابتی است که منجمان آماتور برخی کشورها هر سال در ماه مارس (اسفند و فروردین) برگزار می کنند و هدف از آن رصد آن دسته از اجرام آسمانی است که شارل مسیه (Charles Messier) منجم مطرح فرانسوی قرن هجدهم شناسایی کرده بود و به نام فهرست مسیه معروف شده اند.

داستان ماراتن مسیه در ایران نیز از سال 1380 به همت مجله نجوم آغاز شد. امسال هفدهمین سالی است که علاقمندان آسمان شب برای رصد اجرام اعماق آسمان در فهرست مسیه گرد هم جمع می‌شوند.

کاظم کوکرم سردبیر ماهنامه نجوم روز پنجشنبه در مورد رقابت امسال ماراتن مسیه به خبرنگار علمی ایرنا گفت: برگزاری این ماراتن از سال 80 به همت مجله نجوم ایران آغاز شد، در ادامه شاخه آماتوری انجمن نجوم طی 10 سال از 81 تا 91 این رقابت نجومی را برگزار و از سال 91 با تغییر روال در انجمن، بار دیگر مجله نجوم با هدف ترویج علم و جذب گروه های مختلف علاقمند به نجوم این مسابقه را برگزار می کند.


***کمپ متین آباد برخوردار از آسمان صاف و پرستاره

وی در مورد دلیل انتخاب کمپ متین آباد برای برگزاری این مسابقات گفت: این کمپ که در حاشیه روستای متین ‌آباد کاشان قرار دارد، ضمن بهره‌مندی از امکانات مطلوب اقامت در کویر، از آسمان صاف و پرستاره با حد قدر متوسط نزدیک به ۶ بهره می‌برد و نوار راه شیری و ستاره ‌های کم ‌نور زیادی در این منطقه با چشم غیرمسلح دیده می‌شود.


***ماراتن مسیه با سه بخش رقابت رصدی، رقابت عکاسی و آموزشی

سردبیر ماهنامه نجوم در مورد بخش های این رقابت نیز توضیح داد: این رخداد در سه بخش رقابت رصدی، آموزشی و رقابت عکاسی برگزار خواهد شد، در بخش رقابت رصدی، شرکت کنندگان باید اجرام آسمانی در فهرست مسیه را رصد کنند. برای غنی تر شدن این فهرست تعداد جرم های آسمانی مد نظر را افزایش داده ایم؛ هر گروه بعد از رصد اجرام از داوران مربوطه می خواهد آن را تایید کند و گروه یا فردی که تعداد اجرام رصد شده بیشتری را شناسایی کنند برنده رقابت خواهند بود؛ در نهایت سه گروه در رده اول، دوم و سوم به عنوان برنده انتخاب می شوند.

وی در مورد بخش عکاسی نیز گفت: عکاسی در ماراتن مسیه امسال در چند بخش عکاسی از اعماق آسمان، منظره و تایم‌لپس برگزار و در هر رده یک نفر به عنوان برنده انتخاب می‌شود.

دبیر گروه دانش روزنامه جام‌جم همچنین با اشاره به بخش آموزشی این رقابت اظهار کرد: بر اساس اطلاعات ما در ایران نزدیک به 10 هزار نفر تلسکوپ دارند ولی بعضی از آنها نمی توانند با آن به خوبی کار کنند و افراد زیادی به نجوم، ستارگان، آسمان و اجرام سماوی علاقه مند هستند؛ بنابراین بخشی از هدف ما از برگزاری این رقابت آموزش این افراد در شب برگزاری ماراتن مسیه است.

وی گفت: بخش آموزشی ماراتن مسیه از سه قسمت اصلی تشکیل می شود و شیوه اداره این سه قسمت و زمان‌های استراحت میان آنها طوری است که همه شرکت‌کنندگان بتوانند مبانی شناخت آسمان را به خوبی فرا گیرند و احساس خستگی و بی ‌حوصلگی نکنند.

«در هریک از این قسمت‌ها، یک یا چند مدرس آموزش می دهند و با توجه به چرخشی بودن روند آموزش، مخاطبان با جوی پویا و دلنشین با آسمان شب آشنا خواهند شد».

کوکرم به علاقمندان شرکت در این ماراتن توصیه کرد: شرکت‌کنندگان بهتر است با صورت‌های فلکی آشنایی داشته باشند و تمام صوری را که در شب رقابت قابل دیدن هستند به خوبی بشناسند. برای این هدف استفاده از نقشه آسمان شب و اپلیکیشن‌های نجومی می‌تواند راه آنها را آسان‌تر کند.

وی افزود: پس از آشنایی با صور فلکی، آشنایی با ابزار‌های رصدی مورد استفاده در رقابت و نحوه یافتن اجرام عمق آسمان از روی اطلس‌های آسمان شب مهم‌ترین مهارتی است که به آن نیاز دارند. استفاده از اطلس آسمان شب کارکوشکا در کنار یکی از دو اطلس sky atlas 2000 و pocket sky atlas مفید است.

شرکت کنندگان در بخش های مختلف تا 30 بهمن فرصت دارند در رقابت ثبت نام کنند و علاقمندان برای اطلاع بیشتر از نحوه برگزاری مسابقه و ثبت نام در آن می توانند به نشانی الکترونیکی http://messiermarathon.ir/ مراجعه کنند.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top