محققان خبر دادند: امکان توقف سرعت نور

محققان خبر دادند: امکان توقف سرعت نور

محققان برزیلی در یک تحقیق نظری جدید نشان دادند که سرعت نور را می توان در 'نقاط استثنایی' کاملا متوقف کرد و به صفر رساند.


به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه ایندیپندنت، نور معمولا با سرعت حدود 300 هزار کیلومتر در ثانیه در فضا حرکت می کند اما محققان روشی را برای توقف کامل آن پیشنهاد داده اند.

سال 2001، محققان با گیر انداختن نور در ابری از اتم های فوق العاده سرد سدیم، سرعت نور را به یک درصد سرعت اصلی آن کاهش دادند.

کند کردن سرعت نور با استفاده از موادی به نام کریستال های فوتونیک نیز روش دیگری است که همین نتایج را دارد.

اکنون دانشمندان در مجله Physical Review Letters، روش نظری دیگری را مطرح کرده اند که از پدیده ای به نام 'نقاط استثنایی' استفاده می کند.

نقاط استثنایی زمانی به وجود می آیند که دو نوع یا 'حالت' متفاوت موج نور به هم می رسند و در یک حالت در هم آمیخته می شوند.

زمانی که این اتفاق می افتد، نور در مسیر خود متوقف می شود اما در بیشتر سیستم ها، مقدار زیادی از نور در این نقاط تلف می شود.

محققان برزیلی در یک تحقیقات مشترک روشی برای متوقف کردن امواج نور پیشنهاد دادند که از اتلاف نور با استفاده از 'موج بَرها' با چیزی به نام 'تقارن نسبی زمانی' پیشگیری می کند.

یک موج بر، ساختاری فیزیکی است که برای راهنمای حرکت امواج استفاده می شود. یک فیبر نوری مثالی از یک موج بر است که برای انتقال سیگنال های تلفن استفاده می شود.

به گفته دانشمندان، از موج برها می توان برای تنظیم حرکت دو موج نوری از درون آنها استفاده کرد به طوری که به دقت با یکدیگر برابر باشند.

به عبارت دیگر، شدت نور حین نزدیک شدن به نقاط استثنایی ثابت می ماند و سپس متوقف می شود.

محققان در مقاله خود نوشتند: ما نشان دادیم که سرعت نور کاملا از بین می رود، برای مثال اگر یک موج بر دقیقا در یک نقطه استثنایی طراحی شود، پالس نور کاملا متوقف می شود.

آنها ثابت کردند که این پارامترها را می توان تنظیم کرد تا در هر فرکانسی از نور عمل کنند و همچنین می توانند با سایر انواع موج ها در کنار نور مانند صدا نیز عمل کنند.

بعلاوه محققان خاطرنشان کردند که اگر چه این تحقیق کاملا نظری است، اما پتانسیل کاربردهای عملی و فنی و چه بسا تسری آن به سایر امواج مانند امواج صوتی را دارد.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top