بهترین نقاط رصدی ابرماه و خسوف امشب

بهترین نقاط رصدی ابرماه و خسوف امشب

امشب ماه در حالی در آسمان طلوع می‌کند که در نزدیکترین فاصله خود با زمین قرار می‌گیرد ضمن آنکه ناظران زمینی شاهد ماه گرفتگی هستند و به گفته کارشناسان این پدیده از ساعت 15 آغاز می‌شود ولی تا ساعت 17 که ماه در ایران طلوع می‌کند قابل مشاهده نیست.


خسرو جعفری زاده محقق حوزه نجوم در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه خسوف جزیی این گرفت شامگاه امروز چهارشنبه 11 بهمن ماه در ساعت 15 و 18 دقیقه و 27 ثانیه آغاز می‌شود، گفت: خسوف کلی به وقت ایران در ساعت 16 و 21 دقیقه و 47 ثانیه شروع می‌شود.


وی بیشترین زمان رصد این ماه گرفتگی را در ساعت 17 دانست و ادامه داد: در ساعت 17 و 27 دقیقه و 51 ثانیه خسوف کلی تمام می‌شود و در ساعت 18 و 41 دقیقه و 11 ثانیه خسوف جزئی این ماه گرفتگی مجدد شروع می‌شود.


جعفرزاده با تاکید بر اینکه ماه در ایران در ساعت 17 طلوع می‌کند، خاطرنشان کرد: بر این اساس بهترین منطقه برای رصد این پدیده نجومی در شرق کشور است و هرچه به سمت شرق کشور برویم زمان بیشتری می‌توان خسوف را مشاهده کرد.


این محقق حوزه نجوم یادآور شد: در شهرهایی چون اراک، اردبیل و زنجان زمانی ماه طلوع می‌کند که این خسوف به پایان رسیده است.


جعفری زاده تاکید کرد: به دلیل وقوع خسوف، زمانی که ماه طلوع می‌کند، از نظر ناظران زمینی ماه به رنگ قرمز دیده می‌شود.


وی بهترین نقطه در کره زمین برای رصد این پدیده در شرق ژاپن و غرب آمریکا عنوان کرد و ادامه داد: در ایران وقتی خورشید غروب می‌کند، ماه طلوع می‌کند که آن زمان ماه گرفتگی شروع شده است.


وی با بیان اینکه در شامگاه امشب علاوه بر ماه گرفتگی، شاهد ابرماه نیز در آسمان هستیم، اظهار کرد: در تقویم‌های غربی اصطلاحی به نام "ابر آبی" درج شده است که این پدیده زمانی رخ می‌دهد که 2 بار ماه بدر در یک ماه میلادی مشاهده شود.


این محقق حوزه نجوم آماتوری یادآور شد: علاوه بر آن در شامگاه امشب ماه در نزدیکترین فاصله به زمین قرار می‌گیرد که به آن "ابرماه" می‌گویند ضمن آنکه با پدیده خسوف نیز همزمان خواهد بود.


وی با بیان اینکه همزمان شدن ماه گرفتگی و ابرماه هر 150 سال رخ می‌دهد، اضافه کرد: در سال جاری 3 با شاهد وقوع پدیده ابرماه در آسمان بودیم.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top