اندازه‌گیری میدان‌های مغناطیسی با استفاده از متانول

اندازه‌گیری میدان‌های مغناطیسی با استفاده از متانول

محققان مدل جدیدی را ساختند که امکان اندازه‌گیری شدت میدان مغناطیسی ابرهای کیهانی را که کارخانه‌های تولید ستاره هستند، از طریق تحلیل رفتار مولکول‌های متانول فراهم می‌کند.


به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از اسوشیتدپرس، پیش از این محققان با مطالعه رفتار مولکول‌های دوردست توانسته‌اند دما، فشار و حرکت گاز را در ابرهای کیهانی واقع در کهکشان‌های بسیار دور اندازه‌گیری کنند. اما برای اندازه‌گیری میدان‌های مغناطیسی با مشکل مواجه شده‌اند.

محققان می‌دانند که میدان مغناطیسی در تولد یک ستاره بزرگ و سنگین نقش مهمی دارد؛ اما نحوه اثرگذاری این میدان بر فرآیند تولید ستاره مشخص نیست، به همین علت اندازه‌گیری میدان مغناطیسی دارای اهمیت زیادی است.

مولکول‌های متانول در اطراف ستاره‌های جدید یافت می‌شوند و عملکردی شبیه به یک لیزر ماکروویو یا میزر طبیعی دارند که انرژی را جذب کرده و آن را در قالب طول‌موج‌های خاص و بسیار قوی مجددا گسیل می‌کنند. این سیگنال‌های میزر از میدان‌های مغناطیسی می‌آیند که بیشترین اطلاعات را درباره تشکیل ستاره فراهم می‌کنند.

اکنون محققان با استفاده از اصول مکانیک کوانتومی مدلی را از رفتار متانول در میدان مغناطیسی ساختند که امکان بررسی میدان‌های مغناطیسی کیهانی را فراهم می‌کند. این مدل با تمام اطلاعات تجربی و محاسبات نظری سازگاری دارد.

تحلیل اطلاعات یک مولکول متانول نیاز به محاسبات بسیار پیچیده‌ای دارد اما محققان امیدوارند با استفاده از نتایج این تحقیقات بتوانند یک رویکرد جدید حل مساله در حوزه شیمی فضایی بیابند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Astronomy منتشر شده است.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top