ذرات آلاینده موجب توفان‌های بزرگ می‌شوند

ذرات آلاینده موجب توفان‌های بزرگ می‌شوند

محققان دریافتند ذرات ریز معلق هوا می‌توانند موجب بروز و افزایش شدت توفان‌ها شوند. این ذرات ریز به ویژه در مناطق گرم و مرطوب که معمولا دارای هوای پاک هستند، تاثیرات چشمگیری برجای می‌گذارند.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از اسوشیتدپرس، در تحقیقاتی که پیش از این انجام گرفته است، محققان متغیرهای مختلف آب و هوایی را در آمازون اندازه‌گیری کردند و از اطلاعات به دست آمده برای بررسی ارتباط احتمالی بین رعدوبرق و ذرات معلق بسیار ریزکه ابعاد آن‌ها کوچکتر از 50 نانومتر است، بهره گرفتند.

زمانی که جریان‌های بالارونده، ذرات بزرگتر را به اتمسفر می‌برند، این ذرات ابرها را باردار کرده و نقش مهمی در ایجاد رعدوبرق بر جای می‌گذارند. اکنون محققان دریافتند ذرات ریز هم در مجاورت گرما و رطوبت می‌توانند منجر به توفان‌های شدید همراه با رعد و برق شوند.

فقدان ذرات بزرگ موجب افزایش میزان بخار آب در اتمسفر می‌شود. در این شرایط ذرات ریز امکان تراکم و تشکیل ابر را فراهم می‌کنند. با متراکم شدن بخار به صورت میلیون‌ها قطره کوچک آب، گرما آزاد می‌شود و موجب شکل‌گیری جریان‌های بالارونده هوا می‌شود. این جریان‌ها نیز موجب تشکیل ابرهای بیشتری می‌شوند. محققان این فرآیند را «همرفت تشدید شده» نامیده‌اند.

بر اساس این تحقیقات فعالیت انسان از دوران پیش از صنعتی شدن تا کنون از طریق همین سازوکار موجب تغییر توفان‌های مناطق گرم و مرطوب شده است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science منتشر شده است.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top