ابزار

ابزار "گُلد" ناسا برای مطالعه جو زمین پرتاب شد

ابزار برنامه اکتشافی ناسا موسوم به "گلد" (GOLD) برای تحقیق درباره اتمسفر زمین پرتاپ شد.


به گزارش ایسنا وبه نقل از گیزمگ، ابزار اکتشافی مقیاس جهانی ناسا موسوم به "گلد"(GOLD) بر موشک "آریان 5" (Ariane5)برای پی بردن به این موضوع پرتاب شد که چطور لایه‌های بالایی جو زمین می‌تواند تحت تاثیر پدیده‌های جوی فضایی و زمینی قرار بگیرند.


اتمسفر زمین یک پوسته محافظ چند لایه‌ای است که سیاره ما را پوشش می‌دهد و ساکنان آن را از هوای خطرناک فضا که عمدتا از خورشید منتشر می‌شود، محافظت می‌کند.


 (GOLD) توجه خود را بر روی یک منطقه نسبتا ناشناخته از اتمسفر فوقانی زمین جایی که ذرات باردار یونوسفر با گازهای خنثی منتشرشده، ترکیب و ترموسفر را تشکیل می‌دهند، متمرکز خواهد کرد. این ناحیه از اتمسفر به تغییرات ناگهانی سریع و قابل توجهی که در کمتر از یک ساعت رخ می‌دهند، شناخته شده است.


به عنوان مثال، پدیده‌های جوی قدرتمند مانند سونامی و گردبادها می‌توانند به تغییر در الگوهای باد که سبب اختلال در  قسمت فوقانی اتمسفرهستند، منجر شوند.


پیچیدگی این تعاملات باعث می‌شود تا پیش‌بینی تغییرات جوی که در یونوسفر و ترموسفر رخ می‌دهند دشوارتر شود که این می‌تواند یک مشکل جدی برای ارتباطات ماهواره‌ای باشد.


"ریچارد ایستز" (Richard Eastes )، محقق اصلی (GOLD) در آزمایشگاه فیزیک جوی و فضا دانشگاه "کلرادو بولدر" گفت: اتمسفر فوقانی بسیار از آنچه تصور می‌شد متغیرتر است ، اما ما تعاملات بین همه عوامل موجود را درک نمی‌کنیم .


(GOLD) اساسا یک طیف‌سنج تصویربرداری است. طیف‌سنج‌ها ابزارهای علمی هستند که برای شکستن نور به طول موج‌های تشکیل دهنده آن و اندازه‌گیری شدت آنها طراحی شده‌اند. با بررسی داده‌های این ابزار، دانشمندان می‌توانند طیف گسترده‌ای از ویژگی‌ها از جمله ترکیب و دمای هدف را تعیین کنند.


 (GOLD) برای جمع‌آوری داده‌های نور ماوراء بنفش در اتمسفر زمین بکار گرفته خواهد شد. این ماموریت از فاصله 35هزار و 406 کیلومتری بالای زمین در یک مدار زمین ثابت انجام خواهد گرفت.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top