چین در حوزه تولید علم از آمریکا سبقت گرفت

چین در حوزه تولید علم از آمریکا سبقت گرفت

بر اساس گزارشی‏ موسوم به گزارش شاخص‌های علمی و مهندسی از آمریکا، برای اولین بار چین توانست از لحاظ تعداد مجموع مقالات علمی چاپ شده‏، از آمریکا سبقت بگیرد. این اطلاعات آماری نشان دهنده حرکت سریع چین در حوزه تولید علم در طول چند دهه اخیر است.


به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس، بر اساس این گزارش، آمریکا بر اساس بسیاری از معیارهای علم و فناوری هنوز هم در رتبه نخست قرار دارد؛ اما این پیشروی در برخی از زمینه‌های مهم تضعیف شده است.

این گزارش که توسط بنیاد ملی علوم در آمریکا منتشر می‌شود،‏ اطلاعات به دست آمده از ردگیری شاخص‌های پرتعداد دستیابی به موفقیت‌های علمی در سراسر کشور را در یک جا جمع می‌کند. در بین تمام آمارهای ارائه شده‏، پیشگیری چین در تحقیقات علمی مهم‌ترین و نگران‌کننده‌ترین اطلاعات آماری برای جامعه علمی آمریکا محسوب می‌شود.

در سال 2016 میلادی چین 426000 مطالعه علمی را منتشر کرد که حدود 18.6 درصد از مجموع مقالات منتشر شده در جهان است و برای اولین بار آمریکا با انتشار 409000 مقاله علمی در جایگاه دوم قرار گرفت.
البته این فاصله چندان زیاد نیست و آمریکا هنوز هم در آمار ارجاعات علمی به مقالات در رتبه اول قرار دارد.

طبیعتا با توجه به این که هر جامعه‌ای دارای نقاط قوت و ضعف مختص به خود است‏، پیشی‌گرفتن چین از آمریکا در تمام حوزه‌های علوم نبوده است. برای مثال محققان آمریکا و اتحادیه اروپا تعداد بیشتری از مقالات علوم زیستی را تدوین می‌کنند؛ در حالی که چین در حوزه تحقیقات مهندسی عملکرد بسیار خوبی دارد.

از منظر سرمایه‌گذاری در حوزه تحقیق و توسعه، آمریکا با سرمایه‌گذاری 496 میلیارد دلاری سهم 26 درصدی از مجموع جهانی را به خود اختصاص داده و در مقام اول قرار دارد. کشور چین نیز با 408 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری و سهم 21 درصدی از مجموع جهانی در مقام دوم قرار گرفته است.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top