9 حقیقت جالب درباره فضا

9 حقیقت جالب درباره فضا

1. اگر زمین را به اندازه یک توپ بیلیارد کوچک کنید، زمین از توپ، صافتر خواهد بود.


2. در سیاره زحل، احتمالاً هرساله میلیونها پوند الماس به صورت باران می‌بارد، جو زحل آن چنان حرارت و فشاری دارد که دانشمندان فکر می‌کنند این سیاره می‌تواند در بالای سطح سیاره، از کربن، الماس تولید کند.


3. سیاره مشتری آنقدر بزرگ است که به دور خورشید نمی‌چرخد بلکه به دور نقطه‌ای در نزدیکی سطح خورشید گردش می‌کند، خورشید هم به دور همان نقطه می‌چرخد، اما چون نقطه، نزدیک خودش است تنها کمی تکان می‌خورد.


4. سیاره زهره، برعکس سیارات دیگر منظومه شمسی به دور خود می‌چرخد. دانشمندان فکر می‌کنند که کشش نیروی جاذبه خورشید، محور سیاره را 180 درجه تغییر داده است.


5. وقتی کره ماه در دورترین قسمت مدار بیضی شکلش قرار دارد، تمام سیارات منظومه شمسی می‌توانند در فاصله بین زمین و ماه قرار بگیرند.


6. زمین در حال حاضر با سرعت 1029 مایل در ساعت (1656 کیلومتر در ساعت) حرکت می‌کند در حالیکه منظومه شمسی ما با سرعت 490000 مایل در ساعت (حدود 789000 کیلومتر در ساعت) در حال حرکت است.


7. کهکشان راه شیری و کهکشان آندرومدا قرار است 4 میلیارد سال دیگر با هم برخورد کنند، در اثر این برخورد احتمالاً خورشید به قسمت دیگری از کهکشان پرت می‌شود اما زمین از بین نمی‌رود.


8. سریع ترین جرم در جهان یک پالسار (تپ احتر) به نام PSR J1748-2446ad است. این تپ اختر، یک ستاره منفجر شده‌ای است که در هر ثانیه 716 بار به دور خود می‌چرخد.


9. ابر مولکولی "کمان بی (Sagittarius B)" بیش از 2 اکتیلیون (دو به همراه 27 صفر) گالون الکل را در خود جا داده است.


برای مشاهده ویدیو مطالب گفته شده، اینجا کلیک کنید.


منابع:

NASA, BBC, American Astronomical Society, Scientific American, NRAO, ARXIV, SLATE, Astrophysical Journal, Guardian, Discover Magazine, David Alciatore


اختصاصی آسمان پارسمشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top