تب، تهدیدی جدید در فضا

تب، تهدیدی جدید در فضا

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد فضانوردان در ماموریت های فضایی طولانی مدت، در معرض ابتلا به 'تب فضایی' هستند.


به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه ایندیپندنت، این مطالعه که توسط محققان دانشگاه پزشکی چاریته در برلین انجام شد، نشان داد که وجود گرانش کم در فضا و بی وزنی ناشی از آن با افزایش حدود یک درجه سانتیگراد دمای بدن فضانوردان ارتباط دارد.

محققان در این مطالعه 11 فضانورد را قبل از عزیمت به ایستگاه بین المللی فضایی، در طول اقامت در این ایستگاه و نیز بعد از اقامت در آن مورد بررسی قرار دادند.

آنها دمای بدن فضانوردان را در جریان ورزش کردن و در طول استراحت کنترل کردند.

ورزش برای حفظ تناسب اندام فضانوردان در فضا حیاتی است اما محققان متوجه شدند که در طول دوره هایی که فضانوردان ورزش می کردند، دمای بدن آنها اغلب از 40 درجه سانتیگراد بیشتر می شد.

این در حالی است که افزایش شدید دمای بدن بالای 40 درجه سانتی گراد می تواند پیامدهای خطرناکی برای فرد داشته باشد.

محققان همچنین متوجه شدند که دمای دن در جریان ورزش کردن در فضا در قیاس با ورزش کردن روی زمین، بیشتر و سریعتر افزایش می یابد.

اما قابل توجه ترین یافته، افزایش یک درجه سانتیگرادی دمای بدن فضانوردان حتی در حالت استراحت بود.

محققان همچنین متوجه شدند که چنین تغییراتی در دمای بدن ناگهانی صورت نمی گیرد، بلکه به تدریج و در طول دو و نیم ماه ایجاد می شود و از آنجا که حتی تغییر اندک دمای بدن می تواند به تضعیف عملکرد فیزیکی و روانی انسان منجر شود، این یافته می تواند پیامدهایی برای سفرهای فضایی طولانی مدت از جمله ماموریت به مریخ داشته باشد.

محققان که نتایج این مطالعه را در مجله Scientific Reports منتشر کردند، نوشتند: این وضعیت که ما آن را تب فضایی می خوانیم پیامدهای بالقوه ای در زمینه سلامت، رفاه و حمایت از فضانوردان در پروازهای فضایی طولانی مدت دارد.

محققان خاطرنشان کردند که این پدیده همچنین تبعاتی برای تمدن های آینده فضایی و توانایی تکاملی انسان برای سازگاری با تغییرات اقلیمی دارد.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top