منابع عظیم آب‌شور در کشور بلااستفاده است

منابع عظیم آب‌شور در کشور بلااستفاده است

رییس مرکز ملی تحقیقات شورورزی با اشاره به منابع وسیع آب شور در کشور، ‌گفت: متأسفانه از منابع وسیع آب شور در کشور هیچ استفاده‌ای نمی‌شود.


«فرهاد دهقانی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به مفهوم شورورزی اظهار کرد: شورورزی استفاده پایدار و اقتصادی از منابع آب و خاک شور و بسیار شور در حالت طبیعی است.


وی افزود: استفاده از منابع ‌آب‌های شور و خیلی شور در حالی انجام می‌شود که منابع گیاهی به علت کمبود آب و شوری، آسیب دیده و کاهش عملکرد پیدا می‌کنند.


رییس مرکز ملی تحقیقات شوری کشور در ادامه با بیان اینکه منابع آبی کشور محدود است و از این میزان مقدار کمی به کشاورزی اختصاص داده شده، گفت: رودخانه‌های شور، زه‌آب و بسیار شور از دیگر منابع آبی کشور هستند که ‌به رغم ظرفیت زیاد هیچ استفاده‌ای نمی‌شوند.


این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه بسیاری از گیاهان زراعی پر مصرف قابلیت رشد در آب شور را ندارند، تصریح کرد: در طبیعت گیاهانی وجود دارد که قابلیت رشد در آب شور را دارند و با اهلی کردن و اصلاح نژاد قابلیت تولیدات پایدار و اقتصادی را پیدا می‌کنند.


دهقانی در مورد سیستم شورورزی خاطرنشان کرد: شورورزی فعالیتی ‌دانش‌بنیان و سیستمی است که آبزی پروری وتولید گیاهانی به منظور تولید روغن، بیودیزل، علوفه و گیاهان مناسب زیست محیطی را شامل می‌شود.


وی در ادامه با اشاره به مزیت‌های اصلی عمل شورورزی اظهار کرد: این عمل از منابع بسیار وسیع آب و خاک شور موجود در کشور، برای تولید استفاده می‌کند و بهره اقتصادی بالایی دارد.


این مقام مسئول در پایان با بیان این‌که تحقیقات در این حوزه انجام شده است گفت: مراحل تحقیقاتی در حوزه شورورزی انجام شده و طی دو سال اخیر پایلوت‌های آن علاوه بر یزد، در استان‌های خوزستان، گرگان و بوشهر در حال اجرا است.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top