برخورد شهاب سنگ با زمین شایعه است

برخورد شهاب سنگ با زمین شایعه است

به تازگی شایعه ای جدید اما تکراری در دنیای مجازی منتشر شده است که بر اساس آن زمین در تاریخ 12 بهمن بر اثر برخورد یک شهاب سنگ از بین خواهد رفت. در این یادداشت به بررسی این شایعه و داستان واقعی موجود در پشت آن می پردازیم.

طی روزهای گذشته در فضای مجازی خبری منتشر شده است که بر اساس آن قرار است یک شهاب سنگ با نام NT7-2002 در اولین روز ماه فوریه سال 2018 میلادی برابر با بهمن ماه سال جاری به زمین برخورد کرده و این موضوع منجر به نابودی حیات در کره زمین خواهد شد. این شایعه علاوه بر کانال های تلگرامی و صفحات مجازی حتی به دنیای نشریات و خبرگزاری ها نیز کشانده شده و اخباری به نقل از ناسا در خبرگزاری اسپوتنیک، روزنامه دیلی استار و ... نیز منتشر شد که با بازتاب هایی در رسانه های ایرانی نیز همراه بود. بر این اساس نوشته شده است که  کارکنان ناسا تاکید کردند پایان جهان در این زمان آغاز می‌شود و جهان با نیرویی معادل انفجار ۳۰ میلیون بمب هسته‌ای نابود خواهد شد.


بدون شک اگر شی خطرناکی به سمت زمین درحال حرکت بوده و خطری از سوی آن زمین را تهدید کند، نه تنها ناسا بلکه تمامی آژانس های فضایی آن را ردیابی کرده و اطلاع رسانی درباره آن انجام خواهد شد.

در ادامه به این موضوع نیز اشاره شد که خبر مورد بحث تنها چهار روز در وبسایت ناسا بوده و سپس حذف شده است.  باید در نظر داشت که این موضوع به طور کلی با منطق نسبتی نداشته و باید پذیرفت که سال ها است دنیای فضانوردی و مطالعات سیاره ای از انحصار آمریکا و شوروی سابق خارج شده و امروزه کشورهایی مانند چین، ژاپن، هندوستان، اعضای اتحادیه اروپا و .... هر کدام دارای تجهیزات بعضا پیشرفته تر از ناسا در حوزه مطالعات فضائی هستند که از ان میان تنها به دو نمونه تلسکوپ گالیله متعلق به اتحادیه اروپا و بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان که به چین تعلق دارد اشاره کرد. این مساله که موضوع به این مهمی تنها توسط ناسا کشف شده و سایر کشورها به کلی از آن بی خبر هستند، از هیچ منطقی پیروی نکرده و قابل پذیرش نیست. از سوی دیگر اخبار حتی در صورت برداشته شدن از روی سایت در حافظه سرور ها باقی مانده و قطعا بر فرض وجود چنین گزارشی از سوی ناسا، قطعا شواهدی از آن در سایر وبسایت ها و حافظه سرورهای اینترنتی باید باقی مانده باشد.


با مراجعه به وبسایت ناسا نیز شاهد این هستیم که تنها موردی که درباره شهاب سنگی با نام و مشخصات فوق منتشر شده است، متعلق به  سپتامبر سال 2015 است که گویا شایعه ای مشابه در دنیای مجازی منتشر شده و ناسا در پاسخ به ان اعلام کرده است که روزهای اخیر بسیاری از وبسایت ها و وبلاگ ها خبری غلط را به نقل از ناسا عنوان کرده اند که بر اساس آن یک شهاب سنگ بزرگ قرار است کره زمین را نابود کند. در این بیانیه به روشنی این موضوع کذب محض خوانده شده و اعلام شد چنین داستانی حقیقت ندارد.


بر اساس گزارشی که ibtimes در این رابطه منتشر کرد نیز مشخص شد منشا این خبر از محاسبات اشتباه یکی از کارکنان ناسا، شروع شده است که بر اساس آن فردی به نام  پاول چوداس (Paul Chodas) به طور غیر رسمی در این باره اظهار نظر کرده و گفته بود ممکن است این سیارک با زمین برخورد کند اما مرکز مطالعات و برنامه رصد اشیای نزدیک به زمین ناسا (NASA's Near-Earth Object Observations Program) به طور رسمی اعلام کرده است که هیچ گزارش و محاسباتی  مبنی بر این که تهدیدی زمین را از جانب این سیارک یا هر شهاب سنگ دیگری تهدید کند وجود نداشته و احتمال تاثیرگزاری این سیارک در هنگام عبور از زمین طی بازه زمانی یکصد سال آینده بر سیاره ما کمتر از 1 دهم درصد است.


 از سوی دیگر سازمان های فضایی سایر کشورها نیز در این رابطه هیچ گزارشی منتشر نکرده و هیچ اخطاری درباره این موضوع از سوی هیچ مرکز فضایی منتشر نشده است. پاول چوداس در این رابطه گفت: «بدون شک اگر شی خطرناکی به سمت زمین درحال حرکت بوده و خطری از سوی آن زمین را تهدید کند، نه تنها ناسا بلکه تمامی آژانس های فضایی آن را ردیابی کرده و اطلاع رسانی درباره آن انجام خواهد شد.»


جای نگرانی نیست، دانشمندان از زمین محافظت می کنند


در مجموع باید اذعان داشت که هر دو گروه شهاب سنگ ها و خرده سیاره ها به طور بالقوه خطر بزرگی برای کره زمین محسوب شده و برخورد آن ها با سیاره زمین می تواند عواقب ناگواری در پی داشته باشد.


موضوع شناسائی و رصد سیارک ها و شهاب سنگ هایی که می توانند خطری بالقوه محسوب شوند بحثی مجزا از شایعات دنیای مجازی است و موضوع برخورد و مواجه با این تهدید مقوله دیگری است که ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده است. یکی از این طرح ها، استفاده از  موشک های بالستیک قاره پیما است که قادر به از بین بردن شهاب سنگ های تهدید کننده زمین هستند.


 ثابت گارایف  سرپرست تیم تحقیقاتی ومرکز طراحی موشک های ماکایو  در سازمان فضائی روسیه در خصوص اهداف پروژه دفاع از کره زمین در برابر شهاب سنگ ها به وسیله موشک های بالستیک عنوان کرد:  «این موشک های قاره پیما  جهت ازبین بردن شهاب سنگ های نزدیک به زمین در ابعاد 20 تا 50 متری طراحی می شوند.»  وی در ادامه ابزار امیدواری کرد در آینده با آزمایش این موشکها در مقابل شهاب سنگ آپوفیس که به عنوان خطری بالقوه در سال 2036 میلادی بر علیه کره زمین شناخته می شود ، کاربری و مفید بودن این سیستم اثبات شود.


این دانشمند روسی همچنین اظهار داشت که تامین سوخت این موشک ها از 10 روز قبل از پرتاب موشک صورت خواهد گرفت و این موشکها با رسیدن به اوج  نقطه فشار سوختی به حرکت در آمده  و در این صورت مقابله با شهاب سنگ هایی که در فاصله چند ساعتی با برخورد به زمین قرار دارند مناسب نیستند.


او در ادامه توضیحاتش افزود: به دلیل وجود خطرات ناشی از شکسته شدن شهاب سنگ ها و برخورد قطعات آن با کره زمین  استفاده از این موشک ها برای مقابله با شهاب سنگ های نزدیک به زمین همانند شهاب سنگ چلیا بینسک مناسب نخواهد بود، اما از این موشک های نسل جدید میتوان به عنوان قاتل شهاب سنگ های آپوفیس یاد کرد که طبق پیش بینی های انجام شده در سال 2036 میلادی به کره زمین برخورد خواهد کرد.


گفتنی است پیش از این اعلام شده بود موسسه ستاره شناسی آکادمی علوم  روسیه با همکاری و مشارکت شرکت پژوهشی Kometa در حال اجرای پروژه ای به منظور شناسائی و مشاهده شهاب سنگ های آسمانی است . این مرکز رصدی و مشاهده کننده قادر است کلیه سنگ های سرگردان و شهاب سنگ هائی را که به سمت زمین حرکت می کنند و دارای ابعادی بیش از 50 متر هستند شناسائی کند. قدرت دید این مرکز مطالعاتی و رصد خانه به اندازه فاصله میان سیاره زمین و خورشید است و از سوی دیگر این رصد خانه می تواند هر نوع شی دیگری را که دارای ابعاد بیش از ده متر باشد ، در نزدیکی مدار زمین شناسائی کرده و اخطار دهد. هدف از انجام این پروژه ، اجتناب از تکرار حادثه سقوط شهاب سنگ Chelyabinsk عنوان شده است و به همین دلیل ما از مراکز مهم تصمیم گیرنده روسیه در امور هوا و فضا از قبیل آژانس فضائی روسیه  و مرکز مطالعات فضائی ملی انتظار داریم که از این پروژه حمایت کافی را انجام دهند تا ما بتوانیم این مرکز با اهمیت را جهت شناسائی شهاب سنگ هائی که برای زمین خطر ایجاد می کنند را راه اندازی کرده و به بهره برداری برسانیم.


یکی دیگر از طرح های ارائه شده برای مواجه با خطر شهاب سنگ ها که البته با مخالفان زیادی نیز رو به رو است، استفاده از بمب های اتمی برای نابودی این تهدیدات است. دانشمندان مرکز پژوهش سلاح های اتمی در لس آلاموس Los Alamos که یک مرکز مطالعاتی دولتی متعلق به آمریکا در نیومکزیکو محسوب می شود، در این زمینه اعلام کردند: خطر برخورد شهاب سنگ ها و تاثیرات مخرب آن بر روی شرایط زندگی در کره زمین بسیار جدی و واقعی است و به همین دلیل پژوهشگران باید در فکر چاره اندیشی برای مقابله با این تهدید بوده و امکان نابودی این شهاب سنگ ها یا امکان انحراف مسیر آن ها را پیش از برخورد با زمین فراهم کنند.


در همین راستا ، روبرت ویور Robert Weaver از پژوهشگران مرکز تحقیقاتی لس آلاموس در چکیده پژوهشی ارائه شده این تیم تحقیقاتی  در جلسه سالانه  اتحادیه ژئو فیزیک آمریکا که در سانفرانسیسکو برگزار شد، اعلام کرد: « هدف اصلی مطالعات ما ، بررسی تاثیر گذاری استفاده از انفجار اتمی جهت تغییر مسیر یا نابودی کامل اشیا آسمانی با خطر بالقو برای کره زمین است.» مخالفان طرح استفاده از سلاح های اتمی برای نابودی شهاب سنگ ها ادعا می کنند این مساله می تواند منجر به متلاشی شدن شهاب سنگ ها و ورود هزاران قطعه کوچک از بدنه آلوده به رادیو اکتیو آن به جو زمین است.


در هر حال موضوعی که مورد توافق همه دانشمندان این حوزه قرار دارد، بحث جدی بودن خطر برخورد شهاب سنگ ها با زمین است که برای مواجه با آن نیاز به همکاری همه جانبه کشورهای مختلف جهان وجود دارد زیرا در صورت بروز این فاجعه، کلیت حیات در کره زمین مورد تهدید قرار می گیرد. پیش بینی می شود بشر تا دهه آینده قادر به محافظت کامل از سیاره خود در برابر این تهدیدات باشد.

 

گزارش: فاطمه کردی

منبع: سیناپرسمشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top