رصد امواج یونوسفر برای اولین بار

رصد امواج یونوسفر برای اولین بار

خورشید گرفتگی در روز 21 آگوست امواجی را در بالاترین بخش اتمسفر زمین موسوم به یونوسفر ایجاد کرد و محققان برای اولین بار توانستند آن را رصد کنند.


به گزارش روز پنجشنبه گروه علمی ایرنا از ساینس دیلی، این خورشیدگرفتگی که در شمال آمریکا رخ داد، توسط 2 هزار حسگر که توسط محققان MIT و دانشگاه تورومسو در مسیر آن نصب شده بود، به ‌طور کامل رصد شد.

اطلاعات به دست آمده از این حسگرها پدیده‌ای را تایید کردند که تاکنون امکان رصد آن وجود نداشته است. گرمایش و سرمایش سریع بیرونی‌ترین لایه اتمسفر زمین که با عنوان یونوسفر شناخته می شود، در اثر اختلال در تابش نور خورشید موجب تشکیل امواج کمانی در یونوسفر شد.

این اولین باری است که اسناد واضحی در رابطه با تشکیل امواج کمانی یونوسفر در اثر آشفتگی محتوای الکترونی آن در بالای آمریکای مرکزی و شرقی و حرکت این امواج با سرعت مافوق صوت به دست می‌آید.

سرعت این پدیده بسیار بیشتر از آن است که بتوان آن را با امواج جاذبه یا فرآیندهای شناخته شده آشفتگی یونوسفر در مقیاس بزرگ مرتبط دانست.

این مطالعه ارتباط پیچیده بین خورشید، ماه و اتمسفر زمین را نشان می‌دهد.

وجود چنین امواجی در دهه 1960 میلادی پیش‌بینی شده بود اما در خورشیدگرفتگی آگوست، وجود این امواج در مقیاس بزرگ به اثبات رسید.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Geophysical Research Letters منتشر شده است.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top