تغییر نگرش نسبت به تغییرات جوی و

تغییر نگرش نسبت به تغییرات جوی و "حیات بیگانه" با کشف باکتری‌های قطبی جدید

باکتری‌های کشف شده در قطب جنوب این بار در مناطق دیگری هم دیده شدند. پژوهشگران می‌گویند این کشف، علاوه بر امید به یافتن حیات در هر گوشه‌ای از هستی، تاثیراتی بر درک ما از اقلیم گذشته زمین دارد.


به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، باکتری‌ها موجودات بسیار ریزی هستند اما حدود خودشان را دارند. پیش‌تر پژوهشگران ادعا کرده بودند یکی از این مناطق برف و یخ قطبی باشد، اما براساس پژوهش جدیدی که در "دانشگاه یورک" (University of York)انگلستان انجام شده، این باکتری‌ها در همان شرایط هم در نواحی شمالگان و هم در سرزمین جنوبی کشف شده‌اند. این کشف، علاوه بر امید به یافتن حیات در هر گوشه‌ای از هستی، تاثیراتی بر درک ما از اقلیم گذشته زمین دارد.


شمالگان و سرزمین جنوبی به ترتیب نواحی اطراف قطب شمال و قطب جنوب هستند.


گمان بر این است که در مناطقی مانند گرین‌لند و دو قطب‌، از آغاز تاریخ کره زمین، خاک منجمد، با جلوگیری از تبدیل گازهای جوی به برف در هنگام متراکم شدن آن به شکل یخ، کار بزرگ حفظ "کپسول زمان" این اقلیم را انجام می‌دهد.


هسته‌های یخی برای اندازه‌گیری مواردی مانند آلودگی هوا و سطح کربن جو در زمان‌های گوناگون استفاده می‌شود.


پیشینه این هسته‌ها معمولا صدها هزار سال است اما تاریخ نمونه‌های برداشته شده به 2.7 میلیون سال پیش می‌رسد.


این محاسبات، معمولا براساس این حقیقت است که باکتری‌ها نمی‌توانند در این شرایط نجات پیدا کنند؛ بنابراین فرآیندهای زیستی آنها، مطالعات را نقض نمی‌کند اما ممکن است درستی این فرض پایدار نباشد زیرا اکنون دانشمندان‌ باکتری‌های زنده‌ای را در این محیط زیست خصمانه دیده‌اند.


پژوهشگران دانشگاه یورک با کار کردن در محل‌هایی که هم در شمالگان و هم در سرزمین جنوبی به طور دقیق قرنطینه شده‌اند، نمونه‌هایی از برف را با اشعه فرابنفش استریل و با نمونه‌های دست‌نخورده مقایسه کردند.


پژوهشگران در حین انجام این کار دریافتند که در برف طبیعی، اثراتی از "متیل یدید"(methyliodide) – یک محصول فرعی این باکتری مشخص شده- وجود دارد. وجود این ماده ممکن است بر سطح کربن‌دی‌اکسید تشخیص داده شده در هسته‌های یخی تاثیر بگذارد و درک ما از اقلیم گذشته کره زمین را تغییر دهد.


"کلی ردکر" (Kelly Redeker)، نویسنده سرپرست این پژوهش می‌گوید: از آنجا که هنگام بررسی نمونه‌های گاز هسته یخی، فعالیت میکروبی و تاثیر آن بر محیط محلی پیرامونش هرگز به حساب نیامده است، ممکن است این فعالیت، در تفسیر تاریخ اقلیم، خطاهایی داشته باشد.


تنفس باکتری‌ها ممکن است کمی سطح کربن‌دی‌اکسید هوا که در میان هسته‌های یخی قطب محبوس شده افزایش دهد؛ بدین معنا که ممکن است پیش از فعالیت بشر، سطح کربن دی‌اکسید، پایین‌تر از آنچه قبلا فکر می‌کردیم بوده باشد.


این تغییر، پیامدهای خوبی ندارد. اگر سطح کربن‌دی‌اکسید دوران پیش از صنعت، پایین‌تر از ارزیابی‌های گذشته باشد، بدین معناست که اکنون اثر فعالیت انسان حتی بیش از آنچه فکر می‌کردیم، می‌شود.


از سوی دیگر، خبرهای احتمالا خوبی هم در مورد یافته‌های جدید وجود دارد.این حقیقیت که باکتری‌ها می‌توانند در این محیط  خشن نجات یابند، برای زندگی در سیارات دیگر که ممکن است قبلا به خاطر سرمای زیاد دیده نشده باشند هم خوب است. امکان دارد برای اینکه یک سیاره دیگر قابل حیات فرض شود، آب مایع لازم نباشد و آب یخ‌زده کفایت کند.


ردکر ادامه می‌دهد: این حقیقت که ما باکتری‌های فعال از نظر متابولیکی را در یخ و برف‌های دست‌نخورده کشف کرده‌ایم، نشانه گسترش حیات در محیط‌هایی است که انتظار وجود آنها را نداریم.


این پژوهش در مجله " Royal Society Interface" به چاپ رسید.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top