فرضیه دانشمندان برای وقوع زلزله‌های غیرمنتظره در برخی مناطق

فرضیه دانشمندان برای وقوع زلزله‌های غیرمنتظره در برخی مناطق

ممکن است دانشمندان دلیل غیرمنتظره بودن زلزله در برخی مکان‌ها را بیابند.


به گزارش ایسنا و به نقل از اینهبیت، دانشمندان دانشگاه کنتاکی و ممفیس ممکن است دلیل اینکه چرا زمین لرزه‌ها گاهی اوقات در مکان‌هایی رخ می‌دهند که معمولا انتظار نمی‌رود، را بیابند.


دانشمندان دلیل اصلی زمین لرزه را انرژی آزاد شده توسط حرکات آهسته و سایش صفحات تکتونیکی زمین می دانند. با این وجود، سالیانه صدها زمین لرزه "درون ورقه‌ای" در مکان‌هایی به وقوع می پیوندد که دورتر از مناطقی هستند که این صفحات با هم برخورد دارند.


این چنین نقاط پرتنشی برای زمین لرزه درون ورقه ای شامل شارلووی، کبک، نیو مادرید، میسوری وشرق ایالت تنسی است.


محققان معتقدند که این زمین لرزه‌های درون ورقه‌ای ممکن است ناشی از تغییر شکل پوسته متمرکز، در پایین‌ترین سطح پوسته قاره‌ای باشد

.

محققان در مطالعه‌ای که در مجله علمی تکتونیک (Tectonics)منتشر شده است، این موضوع را مطرح کرده‌اند که فعالیت‌های لرزه‌ای غیرمعمول این مناطق ممکن است متاثر از آسیب به پوسته زیرزمینی باشد.


کریستین پاول و ویلیام توماس، محققان این پژوهش می‌نویسند: ما فرضیه جدیدی ارائه دادیم مبنی بر اینکه مناطق لرزه خیز عمده، محدود به مکان‌هایی است که ساختارهای زیرزمینی در مقیاس بزرگ و با تغییر شکل پوسته متمرکز(CCD) آسیب دیده‌اند. تغییر شکل پوسته در تاریخ زمین شناسی به هرگونه آسیب به سنگ جامد که عمیق‌ترین لایه پوسته قاره‌ای است، اشاره دارد.


اگرچه که تغییر شکل پوسته متمرکز زمین به احتمال زیاد در وقوع همه لرزه‌ها دخالت دارد، ولی هر منطقه ای داستان زمین شناسی منحصر به فرد خود را در فعالیت‌های غیرمعمول لرزه ای دارد.


به عنوان مثال کمربند لرزه خیز نیو مادرید در میانه غربی ایالت متحده، نتیجه تا شدن پوسته محلی طی ناپدیدی رودیانا، یک ابر قاره ای است که صدها میلیون سال پیش از بین رفته است.


محققان نتیجه گرفته‌اند که با وجود این که تغییر شکل پوسته متمرکز زمین بر وقوع زمین لرزه های درون قاره ای در مناطق مستعد دخالت دارد، ولی تنها فاکتور برای وقوع زمین لرزه نیست.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top