مهمترین وقایع علمی سال 2017

مهمترین وقایع علمی سال 2017

سال 2017 میلادی در زمینه پیشرفت علوم، سالی پربار بود. مهم‌ترین رخداد این سال پدیده برخورد ستاره‌های نوترونی بود که مشاهده آن موجب تایید چندین نظریه فیزیکی و رد تعداد زیادی از نظریات شد.

به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا، همچنین فناوری‌های زیستی امکان دستکاری ژنتیکی جنین انسان را فراهم کردند و محققان توانستند ریشه‌های انسان خردمند را تا اولین روزهای تولد آن در زمین دنبال کنند. در ادامه به بررسی اجمالی مهمترین وقایع علمی سال 2017 میلادی می‌پردازیم.

**برخورد ستاره‌های نوترونی

این رخداد کمیاب و مهم نجومی توجه هزاران ستاره‌شناس را در رصدخانه‌های سراسر جهان به خود جلب کرد.

**ویرایش ژن‌های جنین انسان

محققان در سال 2017 با استفاده از فناوری CRISPR/CAS9 توانستند ژن‌های یک جنین زنده انسان را ویرایش کنند.

**شکستن کوه یخی Larsen C

با وجود این که جنجال حاصل از شکستن کوه یخی Larsen C فروکش کرده است، محققان خود را برای مطالعه آثار و پیامدهای این پدیده آماده می‌کنند.

**درک بهتر ریشه‌های انسان

با کشف فسیل‌های جدید از انسان خردمند و سایر گونه‌های انسان اولیه مشخص شد تکامل انسان احتمالا حاصل ترکیب تدریجی ویژگی‌های اسکلتی گونه‌های مختلف است.

**شناسایی همسایگان جدید در فضا

شناسایی مجموعه‌ای از سیارات که قابلیت پشتیبانی از حیات را دارند و دور ستاره کوتوله TRAPPIST-1 دوران می‌کنند، مناقشات پیرامون عوامل موثر در قابل سکونت شدن یک سیاره را به بحث داغ روز بدل کرد.


**ارتباطات کوانتومی

اکنون ارتباطات کوانتومی در فضا امکانپذیر شده است و دسترسی به اینترنت کوانتومی را یک گام به واقعیت نزدیک‌تر کرده است.

**هشدار در رابطه با سوءتغذیه و گرسنگی

بر اساس مطالعات انجام شده در سال 2017 برنج، گندم و سایر انواع غلات به دلیل تغییرات آب و هوایی زمین، مواد معدنی و پروتئین خود را از دست داده و موجب افزایش خطر قحطی و سوءتغذیه در نقاط مختلف جهان شده‌اند.

**درمان با سلول‌های CAR-T

در سال 2017 محققان آمریکایی با دریافت مجوز استفاده از اولین روش ژن درمانی، شروع به درمان بیماران مبتلا به انواع خاصی از لوسمی و لیمفوم کردند.

**آسیب مغزی بازیکنان فوتبال آمریکایی

بررسی نمونه مغز بازیکنان فوتبال آمریکایی پس از مرگ آن‌ها نشان داد 99 درصد این بازیکنان به دلیل ضربات وارده در زمان فعالیت ورزشی دچار بیماری CET می‌شوند.

**کاهش ابتلا به ویروس زیکا

در سال 2017 تعداد موارد ابتلا به ویروس زیکا در نیمکره غربی کاهش یافت، با وجود این هنوز هم انجام مطالعات دقیق علمی در حوزه سلامت عمومی ضروری است.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top