تلاش برای قرار دادن ماهواره مخابراتی در مدار ژئو/تجاری‌سازی در انتظار دستاوردهای فضایی کشور

تلاش برای قرار دادن ماهواره مخابراتی در مدار ژئو/تجاری‌سازی در انتظار دستاوردهای فضایی کشور

رییس پژوهشگاه فضایی ایران از تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی این پژوهشگاه خبر داد و گفت: طراحی و ساخت ماهواره "ایرانست" برای قرارگیری در مدار ژئو در دستور کار این پژوهشگاه قرار دارد.


به گزارش ایسنا، دکتر حسن حدادپور امروز در پنجمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به برگزاری سالیانه جشنواره تجلیل از پژوهشگران این پژوهشگاه، افزود: این امر با هدف تقدیر از محققان این پژوهشگاه اجرایی می‌شود و برگزاری آن موجب رشد رقابت در میان محققان خواهد شد و امیدواریم این برنامه به همراه برنامه‌هایی که در قالب پروژه‌های پژوهشی در دستور کار قرار دارد، راهکاری برای رفع نیازهای فضایی کشور باشد.


وی با بیان اینکه امیدواریم پروژه‌های این پژوهشگاه پاسخ به نیازهای مردم در حوزه‌های مخابراتی و سنجشی باشد، ادامه داد: فعالیت‌های این پژوهشگاه در دو حوزه مخابرات فضایی و سنجش از راه دور راداری و اپتیکی در حال اجرا است که در این راستا پروژه ماهواره "ناهید 1" را اجرایی کردیم.


حدادپور با بیان اینکه طراحی و ساخت پروژه ماهواره "ناهید 2" در دستور کار قرار دارد، یادآور شد: این ماهواره ماموریت‌های مخابراتی دارد و اولین گام کشور در جهت استفاده از فضا در حوزه‌های مخابراتی است.


رییس پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخت ماهواره "پارس 1" با اهداف سنجشی را از دیگر پروژه‌های این پژوهشگاه نام برد و یادآور شد: گام بعدی در این حوزه، ساخت اولین ماهواره عملیاتی با رزولوشن 15 متر است که می‌تواند حداقل نیازهای کشور را در این زمینه پاسخ دهد.


*استفاده کشور از لایه استراتوستفر


وی استفاده از لایه استراتوستفر برای رفع نیازهای عملیاتی فضایی را از دیگر برنامه‌های این پژوهشگاه ذکر کرد و یادآور شد: بسیاری از کشورها مانند آمریکا و شرکت‌هایی چون فیس‌بوک و گوگل فعالیت‌های خود را در این زمینه آغاز کردند، ضمن آنکه در اروپا پروژه استراتوباکس را برای دستیابی به این لایه در دستور کار دارند. بر این اساس این پژوهشگاه مطالعه و برنامه‌ریزی برای دستیابی به این لایه را در دستور کار قرار داده است.


حدادپور طراحی و ساخت "بالن مخابراتی" را از این دیگر برنامه‌های این پژوهشگاه نام برد و گفت: این محصول می‌تواند حوزه‌های بحران را پوشش دهد و بر این اساس به گفته وزیر ارتباطات، قرار است هر استان دارای یک بالن مخابراتی شود که توسعه آن از سوی پژوهشگاه فضایی صورت می‌گیرد.


*تلاش برای ساخت منظومه ماهواره‌ای


رییس پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به برنامه‌های پژوهشگاه فضایی در زمینه استفاده از منظومه ماهواره‌ها، گفت: یکی دیگر از حوزه‌هایی که مطالعات آن آغاز شده و به زودی منتشر می‌شود، استفاده از منظومه ماهواره‌ها برای رفع نیازهای مخابراتی است.


وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر چهار شرکت بزرگ دنیا در حال برنامه‌ریزی در این زمینه هستند، خاطرنشان کرد: محققان دنیا در حال برنامه‌ریزی برای استفاده از لایه ژئو برای اهداف ماهواره‌ای هستند که بر این اساس این پژوهشگاه با همکاری شرکت صاایران در حال برنامه‌ریزی در این زمینه است.


*توسعه زیرساخت‌های فضایی


حدادپور با تاکید بر لزوم تست ماهواره‌های ساخته شده، گفت: در کشور ماهواره‌های متعددی ساخته شده است که نیاز دارند در شرایط فضایی حفظ شوند تا صحت عملیاتی بودن آنها به اثبات برسد.


رییس پژوهشگاه فضایی ایران اضافه کرد: از این رو مرکز آزمایشگاهی در این زمینه تشکیل شده است که خدمات آن مشمول همه کشور خواهد شد.


*تجاری‌سازی، ماموریت پژوهشگاه فضایی


وی از اقدامات این پژوهشگاه برای تجاری‌سازی دستاوردهای تولید شده در این پژوهشگاه خبر داد و گفت: در حال حاضر بیش از هزار دستاورد و محصول در این پژوهشگاه عرضه شده است که تعدادی از آنها قابلیت تجاری‌سازی را دارند.


حدادپور یادآور شد: بر این اساس ما برنامه‌ریزی‌هایی برای تجاری‌سازی این دستاوردها و محصولات داریم، ولی سرعت آن زیاد نیست.


رییس پژوهشگاه فضایی ایران ابراز امیدواری کرد که در سال آینده تجاری‌سازی دستاوردهای این پژوهشگاه شتاب بیشتری به خود بگیرد.


وی همچنین با تاکید بر اینکه این پژوهشگاه سیاست‌های ابلاغی وزارت ارتباطات را دنبال می‌کند، گفت: بر این اساس تلاش می‌شود تا هماهنگی و همکاری بیشتری با نهادهای قضایی چون وزارت دفاع، نهاد ریاست‌جمهوری و دانشگاه‌ها و سایر فعالان داشته باشیم تا بتوانیم استفاده حداکثری از ظرفیت‌های کشور در این حوزه داشته باشیم.


حدادپور با تاکید بر اینکه ما همکاری خود را با دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان آغاز کرده‌ایم، اضافه کرد: علاوه بر آن به منظور جلب سرمایه‌گذار، مشارکت‌های بین‌المللی را در حوزه فضایی آغاز کردیم.


*برنامه‌های آتی پژوهشگاه فضایی


رییس پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه اولین نقشه راه این پژوهشگاه در سال 93 با سازمان فضایی تهیه شد، ادامه داد: بر این اساس طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی "ناهید 1" در دستور کار بود که این ماهواره در صف پرتاب قرار دارد.


وی طراحی و ساخت "ناهید 2" را از دیگر اقدامات آتی این پژوهشگاه نام برد و اضافه کرد: علاوه بر آن طراحی و ساخت اولین ماهواره عملیاتی در حوزه مخابراتی ایران، ماهواره "ایرانست یک" است که با چهار ترانسپوندر طراحی شده است.


حدادپور با بیان اینکه این ماهواره در مدار ژئو قرار می‌گیرد، گفت: در حال حاضر تمام ماهواره‌های مخابراتی در این نقطه قرار می‌گیرند.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top