وجود ۸ گسل زلزله‌خیز در استان قزوین

وجود ۸ گسل زلزله‌خیز در استان قزوین

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین گفت: بخش قدیمی شهر بیش از ۴۰۰ هکتار را شامل می‌شود که اکثر آن را بافت‌های فرسوده و مشکل‌دار تشکیل می‌دهد ودر صورت وقوع اتفاقی چون زلزله به طور قطع مشکلاتی را در این بخش شاهد خواهیم بود.


«زاهدپور» مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به وقوع زلزله در برخی استان‌های کشور، به بررسی زلزله احتمالی در شهر قزوین پرداخت و اظهار کرد: زلزله قابل پیش‌بینی نیست اما هر ۱۰ الی ۱۵ سال یک زلزله در استان داشته‌ایم.


وی خاطرنشان کرد: کشور ایران در کمربند زلزله قرار دارد و در استان قزوین نیز ۸ گسل فعال وجود دارد.


مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین با اشاره به وضعیت ایمنی شهر قزوین تصریح کرد: قزوین را باید به دو بخش قدیمی و تاریخی و بخش تازه‌ساز تقسیم کرد.


زاهدپور افزود: بخش قدیمی شهر بیش از ۴۰۰ هکتار را شامل می‌شود که اکثر آن را بافت‌های فرسوده و مشکل‌دار تشکیل می‌دهد ودر صورت وقوع اتفاقی چون زلزله به طور قطع مشکلاتی را در این بخش شاهد خواهیم بود.


وی تصریح کرد: در برخی مناطق نوسازی ساختمان‌ها صورت گرفته و مشکلی ایجاد نخواهد شد اما در بخش فرسوده و ‌قدیمی شهر که عمدتاً از بازار به پائین را تشکیل می‌دهد، دغدغه داریم.


این مسئول افزود: شهر قروین در بحث ساخت‌و ساز عمومی و شخصی‌ساز و بلندمرتبه یکی از شهرهای خوب کشور محسوب می‌شود.


مدیر کل مدیریت بحران استان قزوین افزود: در مجموع بیش از ۹۰ درصد ساختمان‌های بلندمرتبه قزوین از منظر نکات فنی‌مهندسی و سازه‌های ساخت استحکام بنا رعایت لازم شده است.


زاهدپور با بیان این‌که به برخی ساختمان‌های بلندمرتبه قزوین از نظر جانمایی ایراداتی وارد است، گفت: در شماری از پروژه‌های‌ بلندمرتبه شهر باید رعایت جانمایی صورت می‌گرفت اما از نظر سازه نکات ایمنی لازم رعایت شده است. 


این مسئول تصریح کرد: کمیسیون ماده پنج شورایعالی معماری شهرسازی در بحث دادن مجوزها، رعایت ضوابط، تغییر کاربری‌ها و جانمایی ساختمان‌ها باید دقت بیشتری داشته باشد.


وی با بیان این‌که در هنگام وقوع زلزله پل‌های ساخته شده در شهر قزوین مقاوم خواهند بود، تصریح کرد: پل‌های شهر به واسطه طراحی‌های صورت گرفته از استحکام بنای لازم برخوردار است.


مدیر کل مدیریت بحران استان قزوین ادامه داد: در هنگام وقوع زلزله مشکل خاصی برای پل‌های شهر ایجاد نخواهد شد با این حال برخی کارشناسان از نظر جانمایی پل‌ها ایراداتی را وارد می‌کنند.


وی با اشاره به این‌که شهر قزوین یکی از شهرهای جامع حمل‌ونقل ترافیک کشور است، گفت: شهرهای حاضر در این طرح به تصویب شورای عالی ترافیک‌ و ‌حمل‌ونقل کشور رسیده‌اند که بر این‌اساس تقاطع‌ها و پل‌ها براساس مصوبات این طرح ساخته شده است.


زاهدپور گفت: استحکام پل‌ها در برابر زلزله احتمالی به واسطه نوع طراحی ونظارت‌های انجام شده خوب بوده و خیلی بعید است اتفاقی برای آن‌ها بیفتد، از این‌رو دغدغه‌ای از این باب نداریم.


این مسئول افزود: با این حال در صورت وقوع اتفاق احتمالی مسیرهای جایگزین برای آن پیش‌بینی شده است.


وی در خصوص پیشگیری‌های لازم صورت گرفته شهر قزوین در برابر زلزله گفت: بافت‌های قدیمی و مسئله‌دار شهر باید براساس نظام اصول شهرسازی نوسازی شود لذا ملاک‌های تشویقی در نظر گرفته شود.


این مسئول افزود: هم‌اکنون نسبت به برخی مسائل مهم از جمله فرهنگ‌سازی توجه لازم نشده است.

 
 زاهدپور با بیان این‌که در مسأله بحران ۴ مرحله باید مورد توجه قرار بگیرد که مهم‌ترین آن پیشگیری و پیش‌بینی است، یادآور شد: متأسفانه ما منتظر می‌مانیم تا حادثه‌ای رخ دهد و سپس در مقابل آن عکس‌العمل نشان می‌دهیم.


مدیر کل مدیریت بحران استان قزوین خاطرنشان کرد:  ما هنوز در مرحله پیش‌بینی و پیشگیری ما باید به حدی برسیم که دغدغه‌ای نداشته و با ایجاد فرهنگ‌سازی و آمادگی ذهنی و رعایت وجدی گرفتن نکات و اصول ایمنی در ساخت‌وساز کمترین خسارت را در هنگام حوادثی چون زلزله داشته باشیم.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top