فرصت بیشتر برای واکنش با شیوه جدید پیش‌بینی گردباد

فرصت بیشتر برای واکنش با شیوه جدید پیش‌بینی گردباد

محققان دانشگاه وسترن اونتاریو واقع در کانادا یک شیوه جدید برای پیش‌بینی گردباد ابداع کردند که زمان بیشتری را برای واکنش در اختیار می‌گذارد. در زمان وقوع گردباد زمان نقش بسیار مهمی دارد و حتی چند دقیقه زمان بیشتر می تواند جان افراد زیادی را نجات دهد.


به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس دیلی، این شیوه جدید پیش‌بینی وقوع گردباد، بر اساس اندازه‌گیری سرعت و میزان آشفتگی باد با استفاده از رادار طراحی شده است و امکان پیش‌بینی وقوع گردباد را در شعاع 100 کیلومتری با دقت 90 درصد فراهم می‌کند.

معمولا برای پیش‌بینی گردباد از دو معیار سرعت باد و شکل‌گیری فرارفت استفاده می‌شود. فرارفت یک ساختار گنبدی شکل است که در بالای ابرطوفان‌زا ایجاد می‌شود. اکنون محققان برای پیش‌بینی دقیق‌تر و سریع‌تر وقوع گردباد از عامل سومی بهره می‌برند که میزان آشفتگی باد است.

برای این منظور محققان از اطلاعات به دست آمده از شبکه محلی رادار موجود در کبک استفاه می‌کنند. این اطلاعات از جو، تروپوسفر و بخش پایین استراتوسفر گردآوری می‌شود. به دلیل این که شبکه رادار بسیار وسیع است و اطلاعات جدیدی را درباره آشفتگی باد در کنار سرعت آن در اختیار محققان قرار می‌دهد، امکان مشاهده الگوهایی را فراهم می‌کند که پیش از این قابل مشاهده نبودند.

محققان با مقایسه این اطلاعات با اطلاعات به دست آمده از 31 گردباد که در طول 16 سال گذشته در منطقه به وقوع پیوسته است توانستند الگوی جوی منحصربه فردی را درساختار فرارفت، سرعت و میزان آشفتگی باد در 90 درصد از گردبادهای مذکور شناسایی کنند. این الگو بین 10 تا 20 دقیقه قبل از وقوع گردباد پدیدار می‌شود.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Atmospheric Science Letters منتشر شده است.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top