عبور سیارکی 5 کیلومتری از کنار زمین

عبور سیارکی 5 کیلومتری از کنار زمین

محققان گفتند که سیارکی به پهنای بیش از 3 مایل (4.82 کیلومتر) به زودی از نزدیکی زمین عبور می کند.


به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه ساندی اکسپرس، این سیارک که فیتون 3200 نام دارد، 16 دسامبر (25 آذر) دقیقا 9 روز قبل از کریسمس عبور نزدیکی از لحاظ کیهان شناسی از کنار زمین خواهد داشت.

فیتون 3200 در فهرست مرکز Minor Planet ناسا در زمره سنگ های فضایی 'بالقوه خطرناک'قرار دارد زیرا برخورد مستقیم اجرامی با این اندازه با زمین می تواند کل یک قاره و یا بیشتر آن را از بین ببرد. همچنین برخورد این سیارک با اقیانوس موجب ایجاد سونامی های غول پیکر در سراسر جهان می شود.

با این حال پیش بینی می شود که عبور این سیارک از کنار زمین در فاصله 6.5 میلیون مایلی زمین صورت گیرد که 27 برابر فاصله ماه تا زمین است؛ هر چند این فاصله از لحاظ کیهان شناسی نزدیک محسوب می شود.

محققان ناسا از عبور این سیارک از کنار زمین برای مطالعه و تهیه یک الگوی سه بعدی مشروح از آن استفاده می کنند.

این سنگ آسمانی که شکل عجیب و غریبی دارد، برای اولین بار در دسامبر 2007 کشف شد و گمان می رود که منشاء بارش شهابی جوزایی (Geminid) باشد که اوج بارش آن در شب 13 دسامبر ( 22 آذر) واقع می شود.

گمان می رود که این بارش شهابی طی 10 شب ادامه داشته باشد و در زمان اوج بارش تعداد 100 شهاب در ساعت مشاهده شود.

عبور نزدیک فیتون 3200 از کنار زمین در ماه آینده، نزدیک ترین عبور این سیارک از کنار زمین از سال 1974 خواهد بود و این سیارک تا سال 2093 به نزدیکی زمین نخواهد آمد.

به گفته محققان ناسا، علاقمندان می توانند فیتون 3200 را با تلسکوپ های کوچک در مکان هایی به دور از آلودگی نوری مشاهده کنند.

این سیارک تا بیش از سه هفته قابل مشاهده است اما در فاصله زمانی 11 تا 21 دسامبر ( 20 تا 30 آذر) در روشن ترین وضعیت خود قرار خواهد داشت.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top