ناسا چرخ را دوباره اختراع می کند

ناسا چرخ را دوباره اختراع می کند

ناسا در حال ساخت نوعی چرخ است که شبکه سیمی آن از جنس یک آلیاژ حافظه دار ساخته شده و در مقایسه با نمونه های قبلی استحکام بسیار بیشتری دارد.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، یکی از انتقاداتی که همواره به ناسا وارد بوده این است که از ابتدای کار خود به جای استفاده از طرح های موجود همه چیز را مجددا طراحی کرده و ساخته است. اما چرخ کاوشگرها یکی از حوزه هایی است که ناسا بیش از نیم قرن تلاش برای اختراع مجدد آن صرف کرده است. لاستیک های بادی روی زمین به خوبی کار می کنند و بازدهی بالایی دارند اما عملکرد آن ها روی سطح ماه و مریخ متفاوت است و سیم‌کشی فولادی درون این لاستیک ها کارآیی لازم را ندارد. از طرفی هیچ کس به درستی نمی داند سطح ماه و مریخ چه ویژگی هایی دارد. به همین علت ناسا در طول چند دهه گذشته انواع مختلفی از لاستیک ها را که با استفاده از روش های مختلف از جمله شبکه سیمی و نوارهای تیتانیومی تقویت شده یا چرخ های سختی از جنس آلومینیومی برای کاوشگرهای خود تولید کرده است.

اکنون محققان ناسا در حال توسعه لاستیک های جدیدی هستند که شبکه سیمی داخل آن ها از جنس آلیاژ نیکل و تیتانیوم است و قابلیت تغییر شکل در هنگام عبور از روی صخره ها و سنگ ها را دارد. این لاستیک ها قادرند پس از عبور از روی ناهمواری ها مجددا به حالت اولیه باز گردند و بارهای بسیار سنگین را حمل کنند. همچنین طول عمر بالایی داشته و در سرعت متوسط زیاد، عملکرد خوبی نشان می دهند.

محققان ناسا قصد دارند این لاستیک ها را برای کاوشگرهای دارای سرنشین نیز مورد استفاده قرار دهند.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top