آشکارساز جیبی ذرات کیهانی ساخته شد

آشکارساز جیبی ذرات کیهانی ساخته شد

دانشمندان MIT یک آشکارساز "میون" جیبی با قیمتی ارزان طراحی کرده‌اند که می‌تواند به راحتی با قطعات الکتریکی معمولی ساخته شود و ذرات کیهانی را ردیابی کند.


به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، محققان موسسه فناوری ماساچوست یک آشکارساز جیبی ساخته‌اند که می‌تواند ذرات زیر اتمی کیهانی را شناسایی و ردیابی کند.


میون (Muon)، ذره بنیادی با جرم 207 برابر جرم الکترون است و به شکل باردار مثبت و منفی وجود دارد.


این ذره در آغاز به صورت یک مزون رده‌بندی شده بود. چون اسپین(سرعت چرخش) این ذرات یک دوم است، اکنون در دسته لپتون‌ها طبقه‌بندی می‌شوند.


این ذره زیراتمی قسمت اعظمی از تابش کیهانی به سطح زمین را تشکیل می‌دهد.


هر کسی می‌تواند این دستگاه را با قیمت 100 دلار در اختیار داشته باشد. این دستگاه ذرات شارژ شده میون را که از پرتوهای کیهانی با انرژی بالا و از ابرنواخترهای فراتر از منظومه شمسی گرفته شده‌اند، تشخیص می‌دهد.


این ذرات تنها کسری از ثانیه دوام دارند، اما می‌توان آن را در هر لایه از جو زمین پیدا کرد و حتی برخی از آنها به سطح زمین نفوذ کرده و وارد سنگ و یخ می‌شوند.


در ابتدا این دستگاه به عنوان یک افزودنی مینیاتوری به "IceCube"، یک آشکارساز بزرگ ذرات که در عمق قطب جنوب دفن شده بود، به منظور کمک به دانشمندان برای فرستادن میون‌ها برای شکار نوتریون‌ها استفاده کرد.

                            

 اما تیم تحقیق به سرعت متوجه پتانسیل این دستگاه برای استفاده به عنوان یک ابزار یادگیری شد.

                                          

این تیم به عرضه نزدیک به 100 آشکارساز به دانش آموزان دبیرستانی و کالج کمک کرده است و برنامه CosmicWatch را در اختیار آنان قرار داده است که لیست قطعات مورد نیاز برای آشکارساز و همچنین دستورالعمل‌های مربوط به نحوه ساخت آن را فهرست کرده است.


ساخت این دستگاه برای یک دانش‌آموز دبیرستانی حدود چهار ساعت طول می‌کشد.


تیم تحقیقاتی می‌گوید که قصد دارد دستگاهی برای استفاده در توموگرافی(پرتونگاری مقطعی) میون توسعه دهد که از توزیع میون برای ایجاد تصاویر سه بعدی از مواد اطراف آشکارساز استفاده می‌کند.


این تکنیک برای جستجوی اتاق‌های مخفی در هرم خفرن(یکی از اهرام جیزه مصر) مورد استفاده قرار می‌گرفت.                                                      مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top