رمزگشایی از یک سیارک

رمزگشایی از یک سیارک "سیگار برگی"

بررسی‌های منجمان رصدخانه جنوب اروپا نشان می‌دهد که شکل ظاهری سیارکی که به تازگی از منظومه شمسی عبور کرد، با تمام نمونه‌های سیارک‌ها متفاوت است.


به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، این سیارک که "اوموآموا"(Oumuamua) نام گرفته است در تاریخ 19 اکتبر سال جاری میلادی از سوی منجمان دانشگاه هاوایی رصد شد.


"اوموآموا" به زبان هاوایی به معنای "اولین" است و نشان‌دهنده آن است که این سیارک اولین جسم فراخورشیدی است که وارد منظومه شمسی شده است.


زمانی که "راب وریک" (Rob Weryk) محقق رصدخانه هاوایی به بررسی آن پرداخت و همچنین داده‌هایی از رصدخانه آژانس فضایی اروپا در جزایر قناری منتشر شد، محققان به این نتیجه رسیدند که این یک جرم فضایی عادی محسوب نمی‌شود.


اکثر اجرام فضایی در یک مدار مشخص و مشابه به دور خورشید می‌گردند که اکثرا بیضوی هستند اما در رابطه با اوموآموا داستان متفاوت است.


این جرم 400 متری که با سرعت 95 هزار کیلومتر بر ساعت در حال حرکت است مدار بیضوی ندارد و مسیر حرکت آن شبیه سهمی است و در حال حاضر به فاصله 37 میلیون کیلومتری از خورشید رسیده است."دیوید فارنوچیا"(Davide Farnocchia) از محققان مرکز مطالعات اجرام نزدیک زمین "سازمان فضایی آمریکا"(ناسا) در رابطه با این رصد منحصربفرد گفت: مدار این جرم شدیدترین نمونه‌ای است که من تا به حال تجربه کرده‌ام و می‌توان با اطمینان گفت که این جرم از خارج منظومه شمسی آمده و دیگر به اینجا بازنخواهد گشت.


محققان اعلام کرده‌اند که این جرم فراخورشیدی نزدیک‌ترین فاصله نسبت به خورشید را در مدار بین خورشید و عطارد تجربه کرده است و در حال حاضر به سمت صورت فلکی "اسب بالدار"(Pegasus) در حال حرکت است.


تلسکوپ‌ VLT در شیلی یکی از تلسکوپ‌های قدرتمندی است که به بررسی این سیارک پرداخته است.


تیمی از منجمان به رهبری "کارن میچ"(Karen Meech) با بررسی داده‌های مختلف به این نتیجه رسیده‌اند که این سیارک از نظر روشنایی درجه 10 را به خود اختصاص داده و شکلی مشابه دوک و یا به نوعی مشابه یک سیگار برگ دارد و هر 7.3 ساعت یک بار به دور محور خود می‌چرخد.میچ در مصاحبه خود گفت: میزان روشنایی با درجه 10 نشان‌دهنده کشیدگی بسیار زیاد این سیارک است.


وی افزود: ما متوجه شدیم که این سیارک دارای رنگ قرمز تیره است که نشان می‌دهد آب و یخ موجود در آن به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه‌های کیهانی طی میلیون‌ها سال از بین رفته است و حجم فلزات موجود در آن درصد بیشتری را به خود اختصاص داده است.


بررسی مسیر حرکتی این سیارک نشان می‌دهد که حدود 300 هزار سال پیش این سیارک در نزدیکی ستاره "وگا"(Vega) بوده است و البته با توجه به حرکت ستارگان این ستاره در آن زمان خیلی به "اوموآموا" نزدیک نبوده است و این نشان می‌دهد که این سیارک برای مدت بسیار بسیار طولانی در فضای بین‌ ستاره‌ای بوده است.


براساس داده‌های اتحادیه جهانی نجوم از این به بعد سالانه حداقل یک شی فراخورشیدی وارد منظومه شمسی خواهد شد و محققان اعلام کرده‌اند که منتظر رصد سیارک‌های بیشتری هستند.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top