تعیین عمق زمین لرزه از غیرقابل اعتمادترین پارامترها است

تعیین عمق زمین لرزه از غیرقابل اعتمادترین پارامترها است

استاد موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران معتقد است: تعیین عمق زمین لرزه ها از غیرقابل اعتمادترین پارامترهاست و تعین عمق 11 کیلومتری برای زمین لرزه کرمانشاه به درستی نزدیک تر است.


وقوع زلزله ای به بزرگی 7.3 در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 21:48 دقیقه یکشنبه شب گذشته (21 آبان) در شمال غرب کشور حوالی شهر ازگله رخ داد و ارائه اطلاعات مختلف در مورد آن دستکم در ساعات اولیه پرسش هایی را در ذهن پدید آورد.

مراکز مختلف عمق این زمین لرزه را متفاوت ثبت کرده اند، به طوری که از 11 کیلومتری زمین توسط مرکز لرزه نگاری تا 15 کیلومتری (پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی) تا 25 کیلومتری (سازمان زمین شناسی آمریکا) متفاوت است.

غیر از این، زمین لرزه یادشده در پهنه گسترده جغرافیایی در عراق و ایران با شدت مختلف احساس شد که این امر نیز توجه و سوالاتی را پدید آورده است.

استاد موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در مورد دلایل اختلاف در ثبت عمق زمین لرزه گفت: تعیین عمق زلزله از غیرقابل اعتماد ترین پارامترها است. البته هر چه ایستگاه های لرزه نگاری نزدیک تر به محل زمین لرزه باشند، قابلیت تعیین دقیق تر عمق زلزله افزایش می یابد.

نوربخش میرزایی ادامه داد: عمق 11 کیلومتری زمین برپایه داده های داخلی درست تر و با ویژگی های زاگرس سازگارتر است. ضمن این که عمق معمول رویداد زمین لرزه ها در نواحی قاره ای حدود 15 کیلومتر است.

وی با اشاره به این که زمین لرزه یادشده در گسلی به نام گسل پیشانی کوهستان در این منطقه روی داده است، گفت: هندسه گسل، ویژگی های انتشار موج، محیط انتشار موج، محتوای فرکانسی موج تولید شده در گستردگی پهنه زمین لرزه تاثیر دارد و به این دلایل زمین لرزه 21 آبان در پهنه گسترده ای احساس شد.

میرزایی همچنین با انتقاد از رسانه هایی که به نادرستی کانون اصلی زمین لرزه را ابتدا در عراق اعلام کردند گفت: برخی رسانه ها ابتدا حلبچه، خانقین و سلیمانیه را کانون زمین لرزه اعلام کردند. در حالیکه مرکز لرزه نگاری کشوری رسما وظیفه اطلاع رسانی در مورد زلزله ها را دارد و اطلاعات را سریع در اختیار همه مراجع و رسانه ها قرار می دهد.

به گزارش ایرنا، تاکنون 423 نفر در استان کرمانشاه به ویژه در مناطق سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی جان خود را به دلیل وقوع این زلزله از دست داده اند و براساس آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکنون هفت هزار و 460 نفر نیز مصدوم شده اند.

منبع: ایرنا


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top