دستاوردهای چین در فیزیک کوانتوم برای راه اندازی شبکه های مخابراتی

دستاوردهای چین در فیزیک کوانتوم برای راه اندازی شبکه های مخابراتی

مجله آمریکایی نیوزویک در آخرین شماره خود نوشت: چین در رشته فیزیک کوانتم پیشرفتهای چشمگیری کرده و ممکن است در این زمینه در آینده جهان برای راه اندازی شبکه های مخابراتی غیر قابل نفوذ حرف آخر را بزند.


به گزارش ایرنا، این مجله آمریکایی به نقل ازیک مقام ارشد اطلاعاتی انگلیس که اجازه معرفی خودرا نداشت می نویسد: واقعیتی در روز 29 سپتامبردر جهان رخ داد اینکه یک گروه تکنسین کدگذاری از آکادمی علوم چین با استفاده از کدگذاری کوانتمی یک گفتگوی نیم ساعته ویدیویی را با همکاران خود در شهر وین اتریش کدگذاری کردند به طوری که به هیچ وجه قابل هک کردن نبود و کسی نتوانست صدای گفت و گو را بشنود.

آرتوراکرت، استاد دانشگاه آکسفورد و مخترع مدل رمزگذاری که به چین عرضه کرده می گوید: فیزیک کوانتوم که چین دانش آنرا دارد، هرگونه اقدامی را برای رمزگشایی به مدیر شبکه گزارش می دهد.

روش کدگذاری اکرت با بهره گیری ازفیزیک کوانتم بسیار مفید است. این پدیده خارق العاده است حتی البرت انیشتین که انرا کشف کرده است در سال 1935 از بکار گیری فیزیک کوانتوم مات و مبهوت شد و از کارایی آن را که برای فاصله دور نیز قابل استفاده قرار می گیرد ابراز شگفتی کرد.

جیان وی پان، استاد فیزیک چین به همراه تیم خود یک شبکه مخابراتی با استفاده از روش کدگذاری کوانتومی ساخته اند که به ایستگاههای زمینی و ماهواره ای و هزاران مایل خطوط فیبر نوری وصل شده و پیامهای مخابراتی را انتقال می دهند.

چارلز کلارک استاد تمام وقت دانشگاه مریلند که کوانتوم پیوسته را تدریس می کند و برای اولین بار کوانتوم مخابراتی را راه اندازی کرده است: چین نیاز به کشف اصول جدید فیزیکی است.

کلارک گفت: دستاورد چین برای بکارگیری فیزیک کوانتوم از لحاظ تحت پوشش قرار دادن وسعت و فاصله زیاد ستودنی است.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top