طرح داوینچی ایران روی جلد مجله انجمن ریاضی آمریکا

طرح داوینچی ایران روی جلد مجله انجمن ریاضی آمریکا

ماهنامه انجمن ریاضی آمریکا طرحی از یک هنرمند ریاضیدان ایرانی را که بر مبنای اشکال ریاضی رسم شده است، روی جلد خود منتشر کرد.

http://img8.irna.ir/1396/13960814/82720515/n82720515-71972437.jpg

حمید نادری یگانه دانش آموخته رشته ریاضیات و کاربردها دانشگاه قم و دانشجوی رشته ریاضی محض دانشگاه صنعتی شریف در مقطع کارشناسی ارشد از ابتدای دوره کارشناسی به خلق تصاویر هنری با استفاده از اشکال و فرمول های ریاضی علاقمند شد.

وی برنده مدال طلای سی و هشتمین مسابقات ریاضی دانشجویی کشور و مدال نقره سی و نهمین دوره این مسابقات است، همچنین در بیستمین المپیاد علمی دانشجویی رتبه نهم رشته ریاضیات را از آن خود کرده است.
نادری یگانه روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا، گفت: این تصویر با اجازه وی روی جلد نسخه ماه نوامبر (آبان/آذر) نشریه ماهنامه انجمن ریاضی آمریکا/ American Mathematical Monthly منتشر شده است.

این نابغه ریاضی در توضیح تصویر یادشده اظهار کرد:این تصویر متشکل از 9 هزار بیضی است که برای هر کدام از آنها 2 کانون و یک خروج از مرکز به کمک توابع مثلثاتی تعریف کرده ام.
وی افزود: وجود همین معادله ها موجب تفسیرپذیری تصویر و جذابیت هنری آن و باعث شده است که هر کس تفسیر متفاوتی از تصویر داشته باشد.

نادری یگانه در مورد زمانی که برای کشیدن این تصویر صرف کرده است نیز گفت: فرمول های مختلف را بررسی و بین چند هزار فرمول یک فرمول را انتخاب کردم و با برنامه رایانه ای از روی فرمول تصویر را رسم کردم که این کار چند روز طول کشید.

وی در این روش هنگامی که شروع به کنار هم گذاشتن مجموعه ای از معادلات ریاضی می کند، نمی داند حاصل آنها چه تصویری خواهد بود و با تغییر مداوم این معادلات، به شکل و تصویر اشیا یا جانداران واقعی نزدیک می شود.

این دانشجوی نابغه گفت: برای رسم تصاویر از یک برنامه رایانه ای استفاده می کنم و مرتب معادلات ریاضی را تغییر می دهم؛ مثلا برای رسیدن به تصویر یک ماهی با استفاده از معادلات ریاضی، بیش از دو هزار پاره خط رسم کردم و ده ها هزار تصویر را آزمایش قرار دادم، درحالی که نمی توانستم پیش بینی کنم در نهایت چه تصویری به دست می آید.

او که در برخی محافل علمی به نام جانشین لئوناردو داوینچی (دانشمند و نقاش ایتالیایی قرن 15 و 16) مطرح است، تصویر چاپ نشده دیگری را از یک پرنده که با فرمول های ریاضی ترسیم شده است، در اختیار ایرنا قرار داد.

منبع: ایرنا


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top