نانوساختاری که شیشه را نامرئی می‌کند

نانوساختاری که شیشه را نامرئی می‌کند

محققان مرکز نانومواد کاربری در لابراتوار ملی بروکهون در آمریکا شیوه جدیدی را برای نامرئی کردن شیشه ابداع کردند که در آن از نانوساختارها استفاده می‌شود.


به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از مدیکال ساینس، معمولا بخشی از نور تابیده شده به سطح شیشه بازتاب می‌یابد و این امر شیشه را قابل رؤیت می‌کند. اما این بازتابش به ویژه در زمان مشاهده تلویزیون یا استفاده از کامپیوتر در محیط باز تا حدی آزاردهنده است.

شاخص انعکاس نور، میزان خمیدگی پرتوهای نور در هنگام عبور از ماده‌ای به ماده دیگر است. هنگامی که نور از روی سطحی بازتاب می‌یابد، شاخص انعکاس آن تغییر می‌کند. اکنون محققان با استفاده از ساختارهایی در مقیاس نانو توانسته‌اند شاخص انعکاس شیشه را به‌گونه‌ای تغییر دهند که بازتاب نور را به حداقل برساند. در این شیوه به جای پوشاندن سطح شیشه با لایه‌هایی از مواد ضدبازتاب، ساختار شیشه در مقیاس نانو به گونه‌ای دستخوش تغییر می‌شود که تقریبا انعکاس نور توسط آن از بین می‌رود.

در آزمایشات انجام گرفته مشخص شده است که این نانو ساختارها میزان انعکاس نور از سطح شیشه را بدون ایجاد تغییر در میزان نور عبوری از آن کاهش می‌دهند. همچنین در این بررسی‌ها مشخص شد میزان بازدهی سلول‌های خورشیدی که توسط شیشه‌های دارای نانوساختارها محافظت می‌شوند در مقایسه با سلول‌های خورشیدی که توسط شیشه‌های عادی محافظت می‌شوند، بالاتر است.

محققان گزارش کامل این تحقیقات را در نشریه Applied Physics Letters منتشر کردند.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top