بررسی تاریخچه کوه‌زایی فلات ایران در سازمان زمین‌شناسی

بررسی تاریخچه کوه‌زایی فلات ایران در سازمان زمین‌شناسی

به منظور پاسخ‌دهی به ابهامات کوه‌زایی ماگماتیسم فلات ایران از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، تاریخچه کوه‌زایی فلات ایران بررسی می‌شود.


به گزارش خبرنگار ایسنا کوه‌زایی آلپ- هیمالیا یکی از مهمترین رخدادهای سیاره زمین و ناشی از برخورد صفحات عربی، هند و آفریقا به اوراسیا است.


فلات ایران نیز متأثر از همگرایی صفحات عربی و اوراسیا در بخش میانی کمربند آلپ-  هیمالیا، حوادث زمین‌شناختی گوناگونی را در تاریخچه خود ثبت کرده است. تکاپوی ماگمایی سنوزوئیک با وقوع گستره عظیمی از سنگ‌های نفوذی، آتشفشانی و آذرآواری، از مهمترین نمودهای فلات ایران است، از این رو سنوزوئیک ایران را دوران "ماگماتیسم" نام نهاده‌اند.


بر این اساس از سوی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، همایش ماگماتیسم سنوزوئیک فلات ایران به منظور پاسخگویی به بسیاری از ابهامات در دستیابی به تاریخچه ماگماتیسم فلات ایران برگزار می‌شود.


ماگماتیسم یکی از فرایندهای مسؤول در شکل‌گیری کوه است و منشأ ماگماتیسم بستگی به وضعیت زمین‌ساخت دارد.


ولگانیسم و رخساره‌شناسی تکاپوهای آتشفشانی، ژئوشیمی، پترولوژی، ژئودینامیسم، مطالعات ایزوتوژپی، خاستگاه پتروژنز و تحولات سنگ‌های ماگمایی، مینرالوژی و شیمی کانی‌ها، ماگماتیسم، کانه‌زایی و ماگماتیسم و تگتونیک، پایش و کاهش مخاطرات آتشفشانی و آتشفشان‌شناسی اقتصادی از جمله محورهای بحث و تبادل نظر در این همایش است.


علاقه‌مندان برای حضور در این همایش می‌توانند تا 26 آبان ماه امسال آثار تحقیقاتی خود را در محورهای تعیین‌شده به این همایش ارسال کنند.


زمان برگزاری همایش ماگماتیسم سنوزوئیک فلات ایران در روز 3 دی ماه برگزار خواهد شد.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top