بازگشایی رصدخانه دانشگاه شیراز در سالگرد 40 سالگی

بازگشایی رصدخانه دانشگاه شیراز در سالگرد 40 سالگی

مراسم راه‌اندازی مجدد رصدخانه ابوریحان دانشگاه شیراز همزمان با چهلمین سال تاسیس این مرکز علمی پژوهشی با حضور جمعی از اساتید، دانشجویان و مسئولان استانی، برگزار و از دست‌اندرکاران احیای این رصدخانه و روسای پیشین آن قدردانی شد.


به گزارش ایسنا پروفسور یوسف ثبوتی بنیانگذار رصدخانه دانشگاه شیراز و بنیانگذار نجوم جدید در ایران گفت: دانشگاه شیراز تحولات زیادی در نظام دانشگاهی ایران ایجاد کرد.


ثبوتی با بیان اینکه ساخت رصدخانه دانشگاه شیراز 4 سال به طول انجامید، گفت: به جوانان امید دارم و انرژی جوانی و دانش برای پیشبرد کار مهم است.


وی با بیان اینکه بنیانگذار نجوم جدید در ایران هستم، ادامه داد: نجوم در دانشگاه شیراز سابقه 50 ساله دارد و هیچ دانشگاهی به جز دانشگاه شیراز نمی‌تواند این ادعا را داشته باشد؛ به فعالان نجوم در کشور توصیه کرده‌ام که برای تربیت نیروی متخصص در این زمینه روی شیراز حساب کنند.


‌دکتر ابراهیم گشتاسبی‌راد، سرپرست دانشگاه شیراز نیز با اشاره به مشکلات مالی پیش روی این دانشگاه، اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که در دوره ریاست قبلی دانشگاه وجود داشت و هنوز هم شاهد آن هستیم، این است که متوجه شدیم با زیرساخت‌های آسیب دیده‌ای مواجه هستیم.


وی افزود: احساس کردیم که با زیرساخت‌هایی در حوزه‌های مختلف رفاهی و پژوهشی روبرو هستیم که از آن‌ها استفاده شده و بازسازی نشده است و بازسازی آن‌ها نیاز به همت عالی دارد.


گشتاسبی‌راد با انتقاد از اقتصاد متکی به نفت و آسیب دیدن دانشگاه شیراز از این موضوع گفت: در گذشته کارهایی برای رفع مشکلات زیرساختی انجام شده بود و در این دوران متوجه شدیم که حدود 90 درصد بودجه دانشگاه صرف امور جاری می‌شود و سرمایه‌ای برای بازسازی زیرساخت‌ها نداریم.


وی افزود: تأمین بودجه بسیار سخت است و زمانی که به واسطه تخصیص نیافتن بودجه لازم، قدرت مانور برای انجام فعالیت‌ها به 40 درصد می‌رسد کار به سختی پیش می‌رود.


گشتاسبی‌راد ادامه داد: به واسطه همت عالی و قدرت ریسک‌پذیری مدیران و کارکنان و با تعصب سازمانی، برخی کارها انجام شده است و ازجمله این فعالیت‌ها، احیای رصدخانه ابوریحان بیرونی است.


سرپرست دانشگاه شیراز افزود: اعتقاد داریم که سازندگی تنها با پول امکان‌پذیر نیست و باید برای ساختار مناسب ترمیم زیرساخت‌ها را در دستور کار قرار داد.


به گزارش ایسنا، رصدخانه دانشگاه شیراز، سال 1355 توسط «یوسف ثبوتی» و با همراهی «ادوارد فرانسیس گاینن» راه‌اندازی شد و طی 4 دهه گذشته زمینه آموزش متخصصان زیادی را فراهم کرد.


فاز تعمیرات این رصدخانه بعد از حدود 6 سال توقف فعالیت، از اواخر سال 95 شروع شد و همزمان با مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد تأسیس آن، از ساختمان و امکانات جدید این محل با حضور مؤسسین، اساتید و مسئولان دانشگاه و چند تن از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز بهره برداری شد.


دکترمعین مصلح، ‌استاد بخش فیزیک دانشگاه شیراز و رئیس رصدخانه ابوریحان بیرونی در مراسم چهلمین سالگرد تاسیس این رصد خانه در شیراز گفت: به زودی ساختمان جدید این رصدخانه با امکانات به‌روز به بهره‌برداری می‌رسد.


مصلح، به‌روز رسانی و اضافه کردن تجهیزات جدید به تلسکوپ اصلی رصدخانه و ایجاد زیرساخت ارتباطات با دیگر رصدخانه‌های دنیا را از مهمترین این اقدامات اعلام کرد.انتهای پیام


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top