تشخیص جزئی‌ترین حرکات بدن با فیبر نوری جدید

تشخیص جزئی‌ترین حرکات بدن با فیبر نوری جدید

مهندسان در دانشگاه "چین‌هوا" در پکن، در حال حاضر یک فیبر نوری خاص را توسعه دادند تا از آن برای تشخیص تغییرات جزئی در حرکت قسمت‌های مختلف بدن استفاده کنند.


به گزارش ایسنا و به نقل از لینکف، این پیشرفت امیدوارانه به بیمارانی که تحت درمانهای توانبخشی اسکلتی عضلانی قرار می‌گیرند کمک خواهد کرد.


این روش همچنین به ورزشکاران کمک می کند تا تکنیک‌های آموزشی خود را بهبود بخشند.


این مهندسان می‌گویند که روش آنها می‌تواند به علاقمندان بازی‌های ویدئویی نیز احساس هیجان بیشتری ببخشد.


با این وجود این رویکرد یک کار نو و جدید نیست چرا که فیبر نوری در حال حاضر به طور گسترده ای برای اندازه‌گیری فشارهای فیزیکی که ساختمانها و پل‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند مورد استفاده قرار می‌گیرد.


هنگامی که یک فیبر نوری خم می‌شود، نوری که از آن عبور می‌کند نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد.


یک سنسور نوری می‌تواند چنین تغییراتی را تشخیص داده و از یک رایانه برای تبدیل داده‌ها به منظور درک بهتر نیروهایی که بر پل یا ساختمان تاثیر می‌گذارد استفاده کند.


مشکل استفاده از این تکنولوژی برای اندازه گیری حرکت انسان این است که بیشتر فیبرهای نوری دارای شیشه شکننده یا پلاستیکی در درون خود هستند، که تنها با چند درجه خم شدن می‌شکنند.


اما این فیبر جدید بر پایه یک هسته سیلیکونی که از پلی ‌دی متیل سیلوکسان(PDMS) تولید شده استوار است.


محققان از روشی منحصر به فرد برای ذوب کردن و تبدیل آن به الیاف نازک و شفاف استفاده کرده اند.


نتیجه به دست آمده از این کار یک فیبر است که می‌تواند بارها و بارها به دو برابر اندازه خود کش بیاید بدون اینکه توانایی خود را برای انتقال نور از یک طرف به طرف دیگر از دست بدهد.


علاوه بر این، هر بار که فیبر پس از کشیدگی رها می‌شود، به طول اصلی خود باز می‌گردد.


محققان این پژوهش هنوز کارهای زیادی برای آزمایش این فیبر دارند و باید بدانند که چگونه می‌توان این فیبر را در دستگاه‌های تناسب اندام و پزشکی تعبیه کرد.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top