کاهش مساحت دریاچه ارومیه از ابتدای سال تاکنون

کاهش مساحت دریاچه ارومیه از ابتدای سال تاکنون

مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران از پایش روزانه گردو غبار، وضعیت دریاچه ارومیه و میزان پهنه‌های آبی از سوی این مرکز خبر داد و گفت: بر اساس برآوردهای این مرکز مساحت دریاچه ارومیه در 7 مهر برابر با 1220 کیلومترمربع بوده است که تقریبا نصف مساحت آن در ابتدای سال جاری است.


به گزارش ایسنا، مهندس صادقی نایینی امروز در همایش سنجش از دور و فناوری‌های فضایی در مدیریت بحران به مناسبت هفته فضایی جهان با اشاره به کاربردهای فناوری‌های فضایی در این حوزه، افزود: فناوری فضایی در تمام چرخه مدیریت بحران از قبل از وقوع حادثه به منظور پیش‌آگاهی تا پس از وقوع حوادث به منظور ارزیابی خسارت می‌تواند ایفای نقش کند.


نایینی ضمن تاکید برجنبه‌های کاربردی فناوری فضایی در زندگی روزمره مردم، اظهار کرد: با بکارگیری این فناوری ضمن شناخت و مطالعه وضعیت پدیده‌های مرتبط با مخاطرات، متولیان حوزه مدیریت بحران می‌توانند راهکارهای سریع‌تر و مفیدتری را برای مقابله یا کاهش مخاطرات در برنامه‌های اجرایی خود در نظر بگیرند.


مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران یادآور شد: با توجه به فعال شدن مرکز پایش ماهواره‌ای زمین در مرکز فضایی ماهدشت سازمان فضایی، این مرکز به صورت روزانه پدیده‌هایی همچون گرد و غبار، آتش‌سوزی، برف، پهنه‌های آبی مانند دریاچه ارومیه را مورد پایش قرار می‌دهد و نتایج آن را از طریق سایت سازمان فضایی اطلاع رسانی می‌کند.


صادقی نایینی به نمونه‌هایی از این تبادل اطلاعات اشاره کرد و ادامه داد: بعد از وقوع زلزله سفیدسنگ در استان خراسان رضوی در فروردین ماه امسال، میزان جابه‌جایی پوسته زمین در منطقه محاسبه و به سازمان مدیریت بحران و استانداری خراسان رضوی اطلاع داده شد. همچنین بعد از وقوع طوفان شدید گرد و غبار در تیرماه امسال در استان اصفهان، تصاویر ماهواره‌ای منطقه مورد تحلیل قرار گرفت و نقشه مناطق تحت تاثیر طوفان برای سازمان مدیریت بحران کشور و استانداری اصفهان ارسال شد.


وی سیل شدید در استان خوزستان را از دیگر نمونه‌ها در این زمینه نام برد که از داده‌های ماهواره‌ای در تحلیل سیل و تهیه نقشه وضعیت سیل استفاده شد و نقشه‌های مربوط به سازمان مدیریت بحران، استانداری خوزستان و وزارت نیرو ارسال شد.


صادقی نایینی، پایش پهنه‌های آبی کشور و پایش سطح برف را از دیگر فعالیت‌های سازمان فضایی ایران برشمرد و افزود: پردازش‌های انجام شده نشان می‌دهد مساحت دریاچه ارومیه در 7 مهر برابر با 1220 کیلومترمربع بوده است که تقریبا نصف مساحت آن در ابتدای سال جاری است. مساحت برفی که اواخر هفته گذشته در کشور داشتیم نیز حدود 11 هزار کیلومربع بوده است.


وی در خصوص دوره آموزشی 2 روزه سنجش از دور و فناوری‌های فضایی در مدیریت بحران، گفت: در این دوره آموزشی که توسط متخصصین حوزه سنجش از دور سازمان فضایی برگزار خواهد شد، سعی شده است تا دید وسیعی از مفهوم فناوری سنجش از دور، سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی، سیستم‌های بین‌المللی به اشتراک‌گذاری داده‌های ماهواره‌ای، سیستم‌های ناوبری ماهواره‌ای و موارد کاربردی این علوم در مخاطرات طبیعی به متخصصین حوزه مدیریت بحران کشور داده شود.


مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران اضافه کرد: در مجموع با توجه به مجموعه امکانات موجود در سازمان فضایی ایران امکان پایش مستمر مخاطرات طبیعی در حال حاضر  وجود دارد و با توجه به امضای تفاهم‌نامه مشترک همکاری بین سازمان فضایی و سازمان مدیریت بحران آمادگی داریم تا همکاری‌های خود را با سازمان مدیریت بحران کشور توسعه دهیم.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top