ماهواره های مخابراتی ناهید تا 2 سال آینده در مدار قرار می گیرند

ماهواره های مخابراتی ناهید تا 2 سال آینده در مدار قرار می گیرند

عضو پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به انجام طراحی مفهومی ماهواره های مخابراتی 'ناهید 1' و 'ناهید 2' گفت: این ماهواره ها تا 2 سال آینده در مدار قرار می گیرند.

http://img8.irna.ir/1396/13960715/82687975/n82687975-71912001.jpg

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا رحیم احسانی در حاشیه افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهشگران این پژوهشگاه با اشاره به شعار هفته جهانی فضا اظهار کرد: امسال موضوع 'شناخت جهانی تازه در فضا' برای این هفته درنظرگرفته شده است و همزمان با برگزاری برنامه های این هفته نمایشگاه دستاوردهای پژوهشگران این پژوهشگاه نیز برگزار می شود.

وی ادامه داد: در این حوزه پیشرفت های زیادی در سطح کشور و به ویژه پژوهشگاه فضایی ایران داشته ایم که از جمله آنها می توان به ساخت چندین ماهواره اشاره کرد؛ اولین نوع، ماهواره سنجشی است که برای تصویربرداری از سطح زمین از آن استفاده می شود و نوع دیگر ماهواره مخابراتی است که ساخت و توسعه آنها با توجه به قرارداد با سازمان فضایی در دستورکار است‌.

رییس پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران تاکید کرد: دو ماهواره ناهید 1 و ناهید 2 ماهواره عملیاتی و کاربردی مخابراتی هستند که در یکی دو سال آینده در مدار قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه ماهواره 'سها' نیز ماهواره سنجشی است، ادامه داد: هر سه این ماهواره ها مرحله طراحی مفهومی را پشت سر گذاشته و در مرحله نمونه مهندسی هستند و در نهایت پس از طی مرحله نمونه کیفی، طبق برنامه زمان بندی در مدار قرار خواهند گرفت.

عضو هیات علمی پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به مراحل فراوان ساخت و کارایی ماهواره ها تاکید کرد: یکی از عناصر مورد نیاز برای قراردادن ماهواره ها در مدار، سامانه انتقال به مداری است که به ماهواره بر کمک می کند ماهواره ها را در مدار قرار دهد. پژوهشگاه فضایی در این زمینه نیز به شدت تلاش کرده و امسال به نمونه کیفی و سال آینده به نمونه پروازی این سامانه ها دست می یابیم.

هفته جهانی فضا (4 تا 10 اکتبر/ 12 تا 18 مهر) رویدادی بین المللی برای ترویج و آموزش علوم و فناوری فضایی و نقش آن در بهبود زندگی بشر و ایجاد توسعه اقتصادی پایدار است. رویدادهای علمی این هفته توسط سازمان ملل متحد با پشتیبانی مجمع هفته جهانی فضا از سال 2000 تاکنون در سراسر دنیا برگزار می شود.

نمایشگاه دستاوردهای فناورانه متخصصان و محققان پژوهشگاه فضایی ایران امروز افتتاح شد و از 16 تا 18 مهر ماه برای بازدید عموم دایر است. دوره های آموزشی در خصوص اکتشافات فضایی، انواع ماهواره ها و مدارها، نجوم و ستاره شناسی از برنامه های جنبی آن به شمار می آید.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.



Top