منشاء پرتوهای کیهانی پرانرژی، خارج از کهکشان راه شیری است

منشاء پرتوهای کیهانی پرانرژی، خارج از کهکشان راه شیری است

محققان دریافتند منشاء برخی پرتوهای پرانرژی که به طور تصادفی با زمین برخورد می‌کنند خارج از کهکشان راه شیری است.


به گزارش ایسنا و به نقل از زی‌نیوز، پرتوهای کیهانی هسته اتمی هستند که تقریبا با سرعت نور در فضا حرکت می‌کنند. منشاء پرتوهای کیهانی کم‌انرژی خورشید داخل کهکشان راه شیری است، اما منبع اصلی اجزای پر انرژی از زمان اکتشاف در حدود پنجاه سال پیش همواره موضوع بحث دانشمندان بوده است.


آیا منشاء آن‌ها کهکشان راه شیری است یا اجرامی در فضاهای دوردست؟


نتایج مطالعه منتشر شده در مجله علوم نشان می‌دهد که این پرتوهای کیهانی با انرژی چندین میلیون برابری پروتون‌های شتاب گرفته توسط برخورددهنده عظیم هادرون از مسافت بسیار دورتر از کهکشان ما سرچشمه می‌گیرند.


این پرتوها از سال 2004 تا 2016 در رصدخانه پی‌یر  آئوگر"Pierre Auger" واقع در آرژانتین که بزرگترین رصدخانه پرتوهای کیهانی است، کشف شدند.


کارل-هینز کامپرت از دانشگاه ووپرتال در آلمان گفت: ما در حال حاضر به طور قابل‌توجهی برای حل رمز و راز کیهان و چگونگی ایجاد اجزای آن تلاش می‌کنیم. این سوالی است که بسیاری از فیزیکدانان در صدد پاسخ به آن هستند.


کامپرت سخنگوی رصدخانه آئوگر که شامل بیش از 400 دانشمند از 18 کشور است، گفت: مشاهدات ما شواهد قانع‌کننده‌ای مبنی بر اینکه منبع شتاب‌دهنده این پرتوها در خارج از مسیر راه شیری هستند، ارائه می‌دهد.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top