شناسایی 14 گسل در شعاع 25 کیلومتری کرمان

شناسایی 14 گسل در شعاع 25 کیلومتری کرمان

سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دفتر منطقه ای جنوب شرق کشور گفت: با مطالعات میدانی، تلفیق اطلاعات سازمان زمین شناسی و پایان‌نامه‌های دانشگاهی تعداد 14 گسل در فاصله 25 کیلومتری شهر کرمان شناسایی شده است.


به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمد محمدحسنی با اشاره به گزارش اولیه تدقیق و تعیین حریم گسل‌های شهر کرمان افزود: تاکنون 14 نشست با حدود 250 نفر ساعت در دو کارگروه سازه و ژئوتکنیک و کارگروه زلزله و زیرساخت برگزار شده و در گام اول تعداد 14 گسل در محدوده 25 کیلومتری تا درون شهر کرمان شناسایی و مکانیزم بسیاری از این گسل ها تشخیص داده شده است.


وی با بیان اینکه لایه های نهشته رسوبی شهر کرمان با عمق متغیر حدود 300 متر تخمین زده شده است تصریح کرد: جهتیابی برخی از گسل‌ها در شهر کرمان نیازمند مطالعات تکمیلی با روش‌های مورفوتکتونیک و ژئوفیزیک و ... است.


محمد حسنی گفت: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی واحد جنوب شرق کمیته فنی را از بخش‌های سازه، ژئوتکنیک و زمین شناسی دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشگاه تحصیلات تکمیلی، دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای کرمان و زرند و جهاددانشگاهی و همچنین ارگان‌های اجرایی نظیر معاونت عمرانی استانداری، اداره کل راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی تشکیل داده است تا این پروسه با دقت بهتر و تفاهم علمی ادامه یابد.


وی افزود: در نخستین فاز این پروسه، نتیجه مطالعاتی در قالب تعیین حریم یکی از گسل‌های شهر کرمان آماده شده است و پس از طرح و تصویب در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ابلاغ می‌شود و در مورد مابقی گسل‌ها، مطالعات کارگروه‌ها  و مطالعات تکمیلی تا تدقیق و تعیین حریم همه گسل‌ها ادامه خواهد داشت.


سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دفتر منطقه ای جنوب شرق کشور با اشاره به اینکه بنا به مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران جهت تدقیق و تعیین حریم گسل‌ها در پنج کلانشهر تهران، تبریز، کرج، کرمان و مشهد، در دستور کار کارگروه‌های تخصصی مخاطرات زلزله، لغزش لایه‌های زمین، ابنیه، ساختمان و شهرسازی شهر مربوطه قرار گرفته است که این روند در شهر کرمان با سرعت در حال انجام است و در گام بعدی اولویت‌بندی لرزه خیزی شهرهای استان مدنظر خواهد بود، اظهار کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مسئول روند اجرایی مفاد این مصوبه و پایش آن است.


وی گفت :استان کرمان از مناطق زلزله خیز کشور است و تجربه زمین لرزه‌های متعدد در این استان نشان از گسل‌های فعال و زلزله‌خیز بودن استان دارد و در سایر بحران‌ها نظیر فرونشست زمین، حرکت شن‌های روان، کم آبی و ... نیز لازم است با استفاده از راهکارهای علمی تاثیر این مخاطرات را بررسی نمود.


محمدحسنی با بیان اینکه در تاریخ لرزه خیزی استان کرمان  زمین لرزه‌های مخربی نظیر زلزله بم، زرند،  گلباف و ... مشاهده می‌شود که زمین لرزه بم در سال 1382 مسبب 26 هزار و 271 قربانی، 30 هزار مجروح و بیش از یکصدهزار نفر بی‌خانمان گردید و زمین ‌لرزه زرند نیز در تاریخ چهارم اسفندماه سال 83، در شهرستان زرند با شمار کشته‌های حدود 912 نفر و تعداد زخمی‌ها یک هزار و 411 نفر برآورده شده است که خسات مالی بسیاری به این شهرستان وارد کرد .لذا با این روند توجه بیش از بیش مراکز تحقیقاتی به سمت این بحران در استان کرمان جلب شده است.


سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دفتر منطقه ای جنوب شرق کشور خاطر نشان کرد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در استان کرمان حدود 67 دستگاه شتابنگاری مستقر نموده است تا بتواند اطلاعات مربوط به زلزله ها را در اختیار کارشناسان تحقیقاتی قرار دهد ضمن اینکه بنا دارد سامانه های هشدار سریع زمین لرزه را در شهرهای مهم و لرزه خیز استان  راه اندازی نماید.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top