تشریح ویژگی‌های برف در مریخ

تشریح ویژگی‌های برف در مریخ

محققان به تازگی موفق شده‌اند که به مشاهداتی دست یابند که وجود برف را در مریخ تایید می‌کنند هرچند که این برف با آنچه ما در زمین با آن آشنا هستیم متفاوت است.

در جدیدترین مقاله منتشر شده در ژورنال علمی"Nature Geoscience" به این مطلب اشاره شده که در مریخ انفجارهای یخی به شکل برف در سایه‌ها رخ می‌دهد و این کاملا با بارش برف از آسمان در زمین متفاوت است.

این یافته بسیاری از فرضیه‌های قبلی در رابطه با مریخ، گذشته آن و برنامه‌ریزی‌ها برای ایجاد یک تمدن انسانی در سیاره سرخ را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در مریخ برای وقوع بارش باید ابرها در سطح بسیار پایین در حدود یک تا دو کیلومتر قرار بگیرند و در غیر این صورت بارش‌ها قبل از اینکه به سطح سرخ مریخ برسند تبخیر می‌شوند.

دلیل این اتفاق این است که فشار هوا در این سیاره با کاهش ارتفاع افزایش می‌یابد و سبب افزایش دما و از بین رفتن برف‌های در حال بارش می‌شود.

پیش از این دانشمندان معتقد بودند بارش برف در مریخ به خاطر رسوب آهسته ذرات اتفاق می‌افتد اما حال مشخص شده که دلیل بارش برف این پدیده نیست و ساز و کار انفجار ناگهانی برف بر روی چرخه آب در مریخ در گذشته و حال تاثیرگذار بوده است.

با توجه به اینکه جو مریخ فوق‌العاده رقیق و نازک است، نمی‌تواند همانند جو زمین یک عایق حرارتی مناسب باشد و دمای آن در شب به منفی 73 درجه و در استوا به منفی 125 درجه و در قطب‌ها به منفی 195 درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

در روز زمانی که خورشید به مریخ می‌تابد مولکولهای آب‌ موجود در استوا به طور کامل تبخیر می‌شوند و ابرهای کم‌فشاری ایجاد می‌کند و ناسا در حال بررسی این پدیده است.

با توجه به کاهش سریع دمای مریخ در شب، انتقال سریع و موضعی گرما می‌تواند سبب ایجاد ناپایداری‌های جوی شود و بلورهای یخی آب با سرعت بالایی پدیدار شده و در سطح مریخ پخش می‌شوند و برخی از این کریستال‌ها نیز مستقیما به گاز تبدیل می‌شوند.

"سازمان فضایی آمریکا"(ناسا) نیز به تازگی عکسی از دره‌های مریخ منتشر کرده که در آنها برف دیده می‌شود اما این برف‌ها از جنس کربن دی‌اکسید هستند و با برف‌هایی که در بالا از آنها صحبت شد متفاوتند.

ناسا در توضیح این برف‌ها نوشته است: هنگامی که خورشید در بهار شروع به درخشش می‌کند، یخ روی سطح تپه‌ها تبخیر می‌شود و اغلب الگوهای زیبا را ایجاد می کند.

در سطح خشن بین تپه‌ها، سرما در دامنه‌های کوچک محافظت می‌شود ومقداری از برف‌ها باقی می‌ماند. این تصویر توسط مدارگرد "شناسایی" مریخ گرفته شده، و مکان آن در نیمکره شمالی سیاره سرخ واقع شده است.

در حال حاضر ناسا چند کاوشگر در سطح مریخ دارد که می‌توانند این پدیده منحصر بفرد را مورد ارزیابی قرار دهند و باید منتظر ماند و دید طرح‌های مختلفی که برای ایجاد تمدن انسانی در مریخ مطرح می‌شوند می‌توانند تا سال‌های آینده به نوعی اجرایی شوند که این پدیده به صورت مستقیم توسط انسان مشاهده شود یا خیر.

منبع: ایسنا


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top