قاره ها در حال حرکت هستند

قاره ها در حال حرکت هستند

دانشمندان روسی حرکت آرام یا خزش لایه های چندصد کیلومتری زمین (صفحه های تکتونیکی) را ثبت کرده اند که بیشترین اندازه مربوط به استرالیا با 1،5 متر جابجایی در 22 سال گذشته است.


برپایه نتایج پژوهش های انجام شده، صفحات عظیم تکتونیکی به ضخامت صد ها کیلومتر در حال حرکت هستند، یعنی سیاره زمین صفحات را از یکدیگر دور می کند و برای نمونه فاصله بین آمریکا و اروپا بیشتر می شود.


خبرگزاری اسپوتنیک روز دوشنبه در این باره نوشت: محاسبات کارشناسان روسی سرعت دور شدن قاره ها از یکدیگر را دو تا سه سانتی متر در سال می داند و علت این تغییرات با جابجایی صفحات تکتونیکی اقیانوس آرام ارتباط دارد که از زیر آمریکای شمالی همیشه می خزد.


http://img8.irna.ir/1395/13950810/82287939/82287939-71132265.jpg


برپایه یافته ها، تقریبا با همین آهنگ سرعت، اروپا به آفریقا نزدیک می شود و مشابه آن صفحه تکتونیکی اورآسیای روسیه هم در حال حرکت به سوی ژاپن است که خیلی آرام و کند یعنی سالانه سه سانتی متر صورت می گیرد، اما همیشگی است.


نزدیکی تکتونیکی مطابق قوانین طبیعت انجام می شود، ولی اکنون پرسش این است که کدام یک از بخش های زمین به هم نزدیک یا از یکدیگر دور می شوند.


بنا به این گزارش، شبه جزیره کریمه در دریای سیاه آهسته و کند به روسیه نزدیک تر می شود که روندی ژئوتکتونیکی است و استرالیا هم با سرعت هفت سانتیمتر در سال به سمت شمال و سوی جنوب شرق آسیا حرکت می کند.


برخی کارشناسان حتی بروز زمین لرزه های بزرگ بر اثر تصادم صفحات تکتونیکی زمین را پیش بینی می کنند که اگر هم این گمانه زنی درست باشد، در آینده نزدیک رخ نخواهد داد.


حرکت صفحه تکتونیکی استرالیا پرشتاب ترین سرعت لایه های زمین در جهان است یعنی در 22 سال 150 سانتی متر جابجا شده است و جغرافی دانان استرالیایی نیز از هم اکنون به تصحیح مشخصات جغرافیایی با توجه به پیش بینی ها برای سال 2020 می پردازند.


اسپوتنیک در پایان نوشته است: این روند ادامه دارد، صفحه های زمین از هم دور و صفحه های تکتونیکی دیگری به یکدیگر نزدیک می شوند. دانشمندان می گویند این حرکت نگران کننده نیست و حتی اتفاق می افتد که لایه های زمینی روی هم قرار گیرند که به ندرت رخ می دهد.


منبع: ایرنامشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top