یک قدم بزرگ در جستجوی دوقلوی زمین

یک قدم بزرگ در جستجوی دوقلوی زمین

اکنون بیش از بیست سال است که از کشف اولین سیاره ای که مانند زمین به دور یک ستاره شبیه به خورشید و خارج از منظومه شمسی ما میگردد میگذرد. تا کنون بیش از 3 هزار نمونه از این سیارات که به اگزوپلانت معروف هستند کشف شده اند اما متاسفانه تنها تعداد معدودی از آنها در محدوده ای که به محدوده حیات معروف است به دور ستاره خود میچرخند. یعنی در محدوده ای که زمین به دور خورشید میچرخد و احتمال پیدا کردن حیات در آن بسیار زیاد است. اکنون تیمی از منجمان و دانشمندان تمرکز خود را بر روی یکی از همین تعداد محدود جلب کرده اند و شبیه سازی های رایانه ای نشان میدهد که این سیاره از یک ترکیب صخره ای به همراه اقیانوس و احتمالا حیات تشکیل شده است.

به گزارش «تابناک» این سیاره که نام آن Kepler-62f است در سال 2013 توسط تلسکوپ کپلر ناسا شناسایی شده است و در فاصله ای برابر با 1200 سال نوری از ما قرار دارد. 40 درصد از زمین بزرگتر است و در محدوده حیات به دور خورشید خود میچرخد. محدوده ای که در آن شرایط برای تشکیل آب مایع زیاد است.

یک قدم بزرگ در جستجوی دوقلوی زمین / کشف مهم سیاره ای با احتمال بسیار زیاد برای حیات زمینی


این مطالعه که از سوی «آموا شیلد» از دانشکده فیزیک و نجوم دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انجام میشود، بر روی این سیاره آزمایش های رایانه ای مختلفی را در راستای درک شرایط گردش این سیاره به درو ستاره خود و احتمالات مربوط به جو آن صورت داده است. آنها میزان ضخامت اتمسفر این سیاره که دقیقا همانند اتمسفر زمین است تا 12 برابر باریک تر از اتمسفرزمین و میزان دی اکسید کربن در جو آن را تا 2500 برابر بیشتر از زمین آزمایش کرده اند و در تمامی این سناریو ها مشخص شده است که این سیاره قابل سکونت و حیات است.

شیلدز در باره این کشف میگوید: ما متوجه شدیم که در این سیاره شرایط متفاوت جوی وجود دارد که به آن اجازه میدهد در سطح خود آب مایع گرم داشته باشد. این موضوع این سیاره را به اولین کاندیدای یک سیاره قابل سکونت و حیات بدل کرده است.

بر اساس این مطالعه، برای آنکه این سیاره به شکل کامل دارای حیات باشد نیاز به آن دارد که جو آن کاملا از دی اکسید کربن تشکیل شده باشد و ضخامت جو آن 5 برابر کمتر از زمین باشد. در فاصله ای که این سیاره به دور ستاره خود میچرخد باید دی اکسید کربن تا این حد در جو آن وجود داشته باشد تا سطح آن را به اندازه کافی گرم کرده باشد.

شیلدز میگوید: اما چنانچه این سیاره از مکانیزمی که تا این حد دی اکسید کربن را برای گرم کردن سطح خود زیاد کند، برخوردار نباشد و به اندازه زمین از میزان دی اکسید کربن در جو خود برخوردار باشد، تغییرات گردشی در مدار این سیاره در طول سال خود، منجر به آن میشود که در برهه های زمانی مشخص دمای سطح آن به حدی برسد که احتمال تشکیل آب گرم در آن زیاد باشد. و این امر به آب شدن یخ هایی که در سطح سیاره تشکیل میشود کمک میکند.

مسیر گردش این سیاره با استفاده از مدل رایانه ای با نام HNBody طراحی شده است و شرایط آب و هوایی آن نیز با استفاده از مدل Community Climate System سنجیده شده است. این برای اولین بار است که ترکیب استفاده از این دو مدل برای سنجش شرایط حیات در یک سیاره مورد استفاده قرار میگیرد.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top