ماه در چشم گاو

ماه در چشم گاو

فصل تابستان با زیبایی هرچه خیره کننده خود آغاز شده و این در حالی است که تابستان برای رصدگران فصلی متمایز می باشد.
فصلی که در آن زیبایی آسمان شب، از دیدار دوباره کهکشان راه شیری تا بارش های شهابی و ... صد چندان گشته است.
اما آسمان شب این بار رویداد جدیدی را برای ناظران خود در پیش رو دارد، این بار ماه تنها قمر زمین در حرکتی جدید به رویارویی با صورت فلکی گاو خواهد رفت.
اگر در ساعات اولیه بامداد 12 تیرماه به افق شرقی نگاه کنید، ماه را با هلالی نازک همچون کمان در کنار ستاره الدبران از صورت فلکی گاو مشاهده خواهید کرد؛ در این حین اگر از درون چشمی تلسکوپ نگاهی به اطراف ماه بیندازید شاهد خروج ستارگانی با قدر های سه تا چهار از این صورت فلکی خواهید بود. به این پدیده نجومی یعنی مخفی شدن و پدیدار شدن اجرام در پشت ماه در اصطلاح ”اختفا” گفته می شود.
شروع این رویدادها در ایران از ساعت 4:54 بامداد به وقت تهران، با خروج ستاره SAO93957 با قدر 3.4 خواهد بود و در ادامه دیگر ستارگان این مجموعه از پشت ماه خودنمایی خواهند کرد.
در جدول شماره (۱) نام و زمان خروج این ستارگان آمده است.

ولی این پایان ماجرا نیست، نبرد اصلی زمانی رخ می دهد که اندکی پس از طلوع خورشید، ماه در ساعت 7:18 چشم گاو را پشت خود مخفی می نماید، این مخفی کاری 68 دقیقه بیشتر طول نخواهد کشید تا اینکه در ساعت 8:26 ستاره الدبران از پشت ماه بیرون بیاید تا پایانی بر این دوئل زیبا باشد.
*زمان ها برای شهر تهران می باشد.
در جدول شماره (۲) زمان آغاز و پایان این رویداد در شهرهای مختلف ایران زمین آمده است.
رصدگرانی که مایل به رصد، ثبت و زمانسنجی از این رویداد هستند میتوانند دو فایل پیویست که شامل فرم رصد و نحوه زمانسنجی است را دانلود کنند. در صورت بروز مشکل در این زمینه با آقای حکمت زاده به شماره موبایل 09364206300 تماس حاصل فرمایید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس تلگرامی گروه سر بزنید.
کانال تلگرامی: https://telegram.me/oeclubir
گروه تلگرامی: https://telegram.me/joinchat/BZiHhj7eTkfMi3Dcz0gf8Q

مهربانو آفرین حقی
پژوهشگر باشگاه اختفا و گرفت ایران


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top