سنگ شگفت‌انگیزی که مریخ‌نورد ناسا در سیاره سرخ پیدا کرد

سنگ شگفت‌انگیزی که مریخ‌نورد ناسا در سیاره سرخ پیدا کرد

مریخ‌نورد استقامت ناسا، لوله حاوی بیستمین نمونه سنگی خود را ماه گذشته مهروموم کرد. این نمونه که در ۸۳۲مین روز (یا سول) مأموریت نمونه‌برداری از مریخ جمع‌آوری شده، دانشمندان را هیجان‌زده کرده است. زیرا رودخانه‌ای در گذشته‌های دور توده‌هایی سنگی را، شامل این نمونه، از مکان‌هایی دور به محل مأموریت استقامت آورده است.

این سنگ‌ها در محل انباشته شده و یک کنگلومرا (سنگ‌جوش) بزرگ را شکل داده‌اند. این کنگلومرا، که تیم ناسا «دریای زمرد» نامیده است، اطلاعات زیادی را درباره مکان‌هایی که رودخانه از آن‌ها عبور کرده بود و تغییرات ژئولوژیکی محل خود ارائه می‌دهد.

به گفته کن فارلی (Ken Farley)، دانشمند پروژه استقامت، «سنگ‌ریزه‌ها و پاره‌سنگ‌های پیداشده درون یک رودخانه پیام‌آوران دوردست‌ها هستند.» این رودخانه میلیاردها سال قبل تبخیره شده است، اما داستان آن آب‌ها مثل روز اول در سنگ‌ها نهفته است.

هدف مریخ‌نورد استقامت ناسا از نمونه‌برداری از مریخ، بازگرداندن این سنگ‌ها به زمین در مأموریتی مشترک با آژانس فضایی اروپا است. دانشمندان می‌توانند به بررسی تمام خرده‌ریزه‌های این نمونه، که «اوتیس پیک» (Otis Peak) نام دارد، بپردازند. هدف آن‌ها تعیین جزییاتی مانند سن، شرایط محیطی رودخانه در زمان شکل‌گیری کنگلومرا، و وجود علائم حیات میکروبی باستانی است.

مأموریت نمونه‌برداری از مریخ

یکی از اهداف کلیدی ماموریت استقامت اخترزیست‌شناسی است. این هدف شامل نمونه‌برداری از مریخ برای جستجوی علائم حیات میکروبی باستانی می‌شود. مریخ‌نورد به طبقه‌بندی تاریخ اقلیمی و ژئولوژیکی سیاره سرخ می‌پردازد و اولین مأموریتی است که نمونه‌هایی را از این سیاره جمع‌آوری می‌کند.

این نمونه‌ها با یک دریل متصل به بازوی استقامت برداشته می‌شوند. استقامت سپس آن‌ها را درون یک لوله مهروموم می‌کند و به سیستم تجمع برداشت انطباقی خود منتقل و در آن‌جا آن‌ها را پردازش می‌کند. پس از اتمام نمونه‌برداری‌ها، مریخ‌نورد آن‌ها را در یک مکان امن روی مریخ قرار می‌دهد.

در حال حاضر نگرانی‌هایی درباره امکان به‌تعویق افتادن مأموریت بازگرداندن نمونه‌ها به زمین وجود دارد. مجلس سنای آمریکا افزایش بودجه این مأموریت را به ارائه گزارش کامل مخارج از سوی ناسا مشروط کرده است. ناسا برای اعزام مأموریت در سال ۲۰۲۸ به ۵۰۰ میلیون دلار بودجه اضافی در دو سال آینده نیاز دارد.

علی‌رغم همه این‌ها، استقامت در حال حاضر روی یک توده سنگ‌های رسوبی با ارتفاع ۴۰ متر مشغول انجام وظایف خود است. این مریخ‌نورد به‌زودی با عبور از زمینی پر از سنگ راهی پرتگاهی کم‌ارتفاع به‌نام «قله برف‌توده» خواهد شد.

 Top