برنامه های هفته نجوم دانشگاه تبریز

برنامه های هفته نجوم دانشگاه تبریز

زیرشاخه نجوم انجمن علمی فیزیک برای اولین بار در دانشگاه تبریز، همانند ده ها انجمن دیگر، برنامه هایی برای روز جهانی نجوم برگزار کرد.

این برنامه ها به کمک اساتیدی از نجوم و اختر فیزیک، توسط جمعی از دانشجویان علاقمند به علم نجوم اجرا شد.

شرح برنامه ها:

نخستین برنامه که روز شنبه، 9 اردیبهشت ماه، در محوطه ی دانشکده فیزیک انجام گرفت، شامل دو کار عملی اندازه گیری شعاع خورشید و تعیین سمت دقیق نصف النهار بود. به پیشنهاد جناب آقای دکتر جسور، از اساتید بنام نجوم و اختر فیزیک دانشگاه تبریز، جهت ارتقای توانایی علاقمندان به کارهای عملی، برنامه ها اجرا شدند که در نهایت دو گروه متشکل از دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد، به سرپرستی یکی از دانشجویان دکتری، که قبلا برای انجام این کار داوطلب شده بودند به نتایجی با تقریب مناسب دست یافتند.

برنامه دوم همایشی علمی بود که روز دوشنبه، 11 اردیبهشت ماه برگزار شد. در این برنامه آقای حامد پورجوادی با موضوع "آسمان طبیعی بکر برای همه" و خانم آنیا صمدی با موضوع " ماموریت های تعیین کننده فضایی و دغدغه های نجومی بشر" که از دانشجویان دکتری نجوم و اختر فیزیک هستند، به همراه آقای مهدیار موسوی از دانشجویان کارشناسی ارشد این رشته با موضوع "سیارات فراخورشیدی" ، به عنوان سخنران شرکت کردند. این همایش سه ساعته که با حضور اساتید و دانشجویان علاقمند در آمفی تئاتر دانشکده فیزیک برگزار شد، با یک عکس دسته جمعی پایان یافت.

برنامه آخر که طی دو روز انجام گرفت، شامل برنامه های رصد خورشید و ماه و غرفه های آشنایی با نجوم با موضوعات منظومه شمسی، سیستم های جرمی، ماموریت های فضایی و موضوعات مرتبط دیگر به همراه پرسش و پاسخ بود. در این برنامه که در روزهای سه شنبه و چهارشنبه، 12 و 13 اردیبهشت ماه، در محوطه ی ساختمان مرکزی دانشجویی دانشگاه اجرا شد، همچنین اطلاعاتیدر مورد ساختمان تلسکوپ، آلودگی نوری و بهترین محل رصد در اختیار علاقمندان قرار گرفت.

در پایان از تمامی کسانی که ما را در اجرای این برنامه یاری کردند، بخصوص مدریت فرهنگی و ریاست انجمن های علمی دانشگاه تبریز و همچنین جناب آقای دکتر محمدزاده جسور، تشکر و قدردانی می نماییم.

مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top