گزارش نمایشگاه هفته جهانی نجوم 1395در اردبیل

گزارش نمایشگاه هفته جهانی نجوم 1395در اردبیل


1395/02/29

سال جدید شمسی آهسته و پیوسته در مدار زمان به پیش می روند و شیشه عمر ما انسان ها در کنکاشی ژرف برای شناخت حقیقت خلقت و آفرینش، در گذر این زمان ریز ریز خرد می شود. 12 سال پیش وقتی سعی داشتیم در اردبیل روزی را به مناسبت روز علم ستاره شناسی برگزار نماییم؛ فکر نمی کردیم که این روز ویژه، بعد از 12 سال پیاپی تکرار شود و تبدیل به دوازدهمین برنامه هفته و ماه جهانی ستاره شناسی شود. هفته جهانی نجوم در شهر اربیل فرصتی برای یادآوری تلاش های بشر برای کاوش کیهان و زیبایی های آن می باشد همچنین در این روز تلاش می شود تا عموم مردم را با شگفتیهای خلقت آسمان آشنا نماییم.

در ادامه گزارش برنامه‌های هفته جهانی نجوم در اردبیل در سال 2016-1395هـ.ش را مشاهده خواهید نمود:

انجمن کاوشگران کیهان بیکران آسمان سبلان(انجمن نجوم اردبیل) نمایشگاهی را به مناسبت هفته جهانی نجوم  از 19 الی 22 اردیبهشت ماه 1395 در محل نمایشگاه های بین المللی اردبیل برای بازدید عموم مردم، از ساعت 16 الی 21 با هدف ترویج نجوم در بین عموم مردم با همکاری سازمان ها و ارگان های همکار، برگزار نمود.

این برنامه شامل بخش های مختلفی از جمله بخش محصولات نجومی تولید انجمن، نجوم و کودکان، بخش معرفی باشگاه نجوم اردبیل و کارگروه های تخصصی انجمن ، بخش کیهان شناسی و اخترفیزیک، بخش معرفی فعالیت های انجمن، بخش معرفی سیارات منظومه شمسی، بخش کارگروه هوافضا و هواپیماهای مدل، بخش معرفی مجلات و کتب معتبر علمی در زمینه نجوم از جمله مجلات نجوم و آسمان شب و اسکای اند تلسکوپ و...، بخش پاسخ به سوالات علمی و نجومی علاقمندان و... بود. در کنار این بخش ها گالری تصاویر ترجمه شده از دانشنامه تصویری بریتانیکا در بخش های مرتبط با نجوم با بیش از 30 عدد تابلو نفیس به زبان فارسی در این نمایشگاه جذابیت این برنامه را برای بازدید عموم دو چندان کرده بود.

نمایشگاه در روز 19 اردیبهشت ماه ساعت 11 صبح با حضور مسئولین ارشد استانی رسماً افتتاح شد. این برنامه به مدت 4 روز برای بازدید عموم دایر بود گذر سیاره عطارد در 20 اردیبهشت یکی از عوامل تشویق اعضای این انجمن و مردم محترم شهر برای بازدید این نمایشگاه بود که متاسفانه علی رغم برنامه ریزی و اطلاع رسانی های انجام شده به دلیل ابری بودن هوای شهر اردبیل نتوانستیم این پدیده را برای مردم شهر نشان دهیم. از بخش های جنبی این نمایشگاه می توان به افتتاح پرتال اینترنتی اطلاع رسانی سازمان های مردم نهاد اردبیل (www.ArdabilNGOs.ir : طراحی شده توسط انجمن نجوم اردبیل) توسط استاندار اردبیل آقای مجید خدابخش، اشاره کرد.  بار دیگر همدلی اعضای این سمن و همکاری سایر سازمانها در اجرای این برنامه باعث شد تا یکبار دیگر مردم بزرگوار شهر اردبیل زیبایی‌های آسمان را نظاره گر باشند

تصاویر و مستندات برنامه به پیوست می باشد.

با سپاس فراوان – رضا احدی

www.sabalansky.comمشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
تاکنون 1 نظر و پیام ارسال شده است.
رضا احدی   1395/03/15
سلام از همه دوستانی که در برنامه حضور داشتند و یار و همراه بودند تشکر می کنم.از آسمان پارس برای درج گزارش تشکر می کنم.

Top