برنامه‌هاي انجمن نجوم آيازبه مناسبت هفته نجوم درتبريز

برنامه‌هاي انجمن نجوم آيازبه مناسبت هفته نجوم درتبريز


انجمن نجوم آیاز تبریز، در یازدهمین سال پیاپی و همگام با سایر گروه‌های نجومی کشور ویژه برنامه‌های خاصی برای بزرگداشت هفته جهانی نجوم تدارک دیده است. کارگاه گذر عطارد، رصدهای عمومی در سطح شهر و ویژه برنامه پایانی در ائل گلی از چمله برنامه‌های پیش‌بینی شده است.
حدود ۳۰ سال پیش داگ برگر پیشنهاد داد به جای اینکه مردم را به خارج از شهرها و مناطق دوردست بکشانیم، بهتر است در روز مشخصی از سال، تلسکوپ‌ها را به داخل شهرها و به میان مردم بیاوریم.این گونه بود که روز نجوم متولد شد.امروز بیش از ۵۰ کشور روز و هفته نجوم را برگزار می کنند.در ایران از سال ۱۳۸۰ روز نجوم برگزار می شود و امسال نیز طبق اعلام انجمن نجوم ایران، هفته جهانی نجوم از تاریخ ۱۷ الی ۲۴ اردیبهشت تعیین شده است.
آیاز و هفته جهانی نجوم
حامد پورجوادی رئیس انجمن نجوم آیاز در این باره گفت: اتحادیه جهانی نجوم تلاش می‌کند در برگزاری روز نجوم در سراسر جهان هماهنگی ایجاد کند. این مرکز یکی از روزهای آخر هفته بین ۱۵ می تا ۱۵ آوریل را که ماه در حالت تربیع اول است، به عنوان روز جهانی نجوم و هفته پیش از آن را به عنوان هفته نجوم اعلام می‌کند.
وی افزود: امسال طبق تصمیمات شورای مرکزی آیاز، برنامه‌های هفته جهانی نجوم در تبریز به شکل متفاوتی برگزار خواهد شد که شامل برگزاری کارگاه و برنامه رصد گذر عطارد، رصد عمومی در پارک بزرگ ولیعصر، رصد عمومی در محوطه ساختمان مرکزی شهرداری، برنامه روز نجوم با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و برنامه دو روزه بسیار ویژه در پارک بزرگ ائل گلی تبریز است.
گذر نادر عطارد و رصدهای عمومی آغازگر برنامه‌های هفته نجوم در تبریز
حامد پورجوادی در توضیح برنامه‌های هفته نجوم گفت: آیاز در اولین برنامه به سراغ گذر نادر عطارد خواهد رفت. این گذر در روز ۲۰ اردیبهشت رخ خواهد داد که به این منظور برنامه‌ای با همکاری پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره‌شناسی دانشگاه تبریز ترتیب داده شده است. کارگاه ویژه گذر عطارد از ساعت ۱۴ آغازخواهد شد که لازم است علاقمندان در این کارگاه ثبت‌نام نمایند. رصد پدیده گذر نیز از ساعت ۱۵:۳۰ شروع خواهد شد که شرکت در این بخش برای عموم علاقمندان آزاد و رایگان است.
وی با اعلام اینکه در طی روزهای ۲۱ و ۲۲ اردیبهشت رصدهای عمومی در نواحی مختلف شهر برگزار خواهد شد، گفت : در روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه، تیم رصدی آیاز به همراه یک تلسکوپ از ساعت ۱۷ در پارک ولیعصر مستقر خواهند شد و علاقمندان می‌توانند به رصد خورشید و ماه بپردازند. این گروه در ۲۲ اردیبهشت نیز از ساعت ۱۷ در خیابان آزادی مقابل ساختمان مرکزی شهرداری، علاقمندان را با خورشید و عوارض سطحی ماه آشنا خواهند کرد.
اما در این میان، آیاز یک برنامه مشترک دیگری نیز خواهد داشت. حامد پورجوادی در توضیح این برنامه گفت: انجمن نجوم آیاز با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تبریز برنامه‌ای به مناسبت هفته جهانی نجوم اجرا خواهد کرد. در این برنامه سخنرانی هایی با موضوعات تاریخچه نجوم، ابزارهای رصدی و آلودگی نوری ارائه خواهد شد. این برنامه روز پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت از ساعت ۱۰ الی ۱۲ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تبریز ( واقع در چهارراه لاله، خیابان لاله، انتهای بلوار فروردین) برگزار خواهد شد.
اما آخرین و مهمترین برنامه آیاز در هفته جهانی نجوم چه خواهد بود؟ رئیس انجمن نجوم آیاز با اعلام اینکه اختتامیه هفته جهانی نجوم در روزهای ۲۳ و ۲۴ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۷ در پارک بزرگ ائل‌گلی تبریز رقم خواهد خورد، اظهار داشت: شورای مرکزی آیاز و فعالان این انجمن، در دو روز پایانی هفته جهانی نجوم در پارک بزرگ ائل‌گلی به ترویج دانش نجوم خواهند پرداخت. در این دو روز علاوه بر رصد عمومی خورشید، ماه و پخش فیلم‌های جذاب، سخنرانی های کوتاهی با موضوعات مرتبط با نجوم و فضا خواهیم داشت. طبق اظهارات وی، موضوعات سخنرانی‌های ویژه در ائل‌گلی بدین شرح خواهد بود: آشنایی با ابزارهای رصدی، عکاسی نجومی، آشنایی با منظومه شمسی، نگاهی به خورشید تک ستاره منظومه شمسی، آلودگی نوری و کیهان شناسی. انجمن نجوم آیاز از تمامی علاقه‌مندان به نجوم و اسرار آسمان شب، دعوت می‌کند تا در هفته جهانی نجوم با آیاز همراه باشند.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top