نخستین پایه ردیاب ستاره ای عکاسی آسمان شب در ایران ساخته شد.

نخستین پایه ردیاب ستاره ای عکاسی آسمان شب در ایران ساخته شد.

پایه ردیاب ستاره ای صوفی  Sufi Star Tracker/

 مقر ردیاب ستاره ای صوفی  یک سامانه موتور دار دقیق برای عکاسی طولانی مدت از آسمان شب است. این مقر یا ردیاب  ستاره ای  برای عکاسی آسمان شب و اعماق آسمان  و  همچنین تهیه تایم لپس های روز یا شب در داخل کشور طراحی و ساخته شده است.

ویژه گی های این مقر ایرانی :

-  ترکینگ دقیق (رزولوشن زاویه ای 8/2 ثانیه قوسی) و یکنواخت

-  دارای مودهای سرعتی از 0.5X تا 48X

-  قابلیت ردیابی  (Tracking)اجرام سماوی در نیمکره شمالی و جنوبی و تنظیم از طریق Wi-Fi

- کنترل ترکر و تنظیم آن از طریق Wi-Fi  

-  قابل استفاده در تمامی دستگاه های مجهز به Wi-Fi  (ویندوز، اندروید، ios و ...)

-  قابلیت راه اندازی سریع از طریق سلکتور دستی بدون نیاز به Wi-Fi

-  امکان کنترل شاتر دوربین و زمانبندی تایم لپس توسط ترکر و تنظیمات آن از طریق Wi-Fi

-  شارژ باتری دستگاه با اتصال شارژر های موبایل و یا پاوربانک به پورت میکرو USB

-  امکان شارژ و استفاده همزمان از منبع تغذیه خارجی (شارژر یا پاوربانک)

-  تبدیل ولتاژ شارژر موبایل و یا پاوربانک برای تامین برق دوربین های DSLR

-  دارای باتری داخلی لیتیومی با ظرفیت بالا و قابل تعویض

-  ساعت ردیابی مداوم با باطری داخلی

- دارای ارتفاع 135 میلی متر، عرض 90 میلی متر و پهنای 77 میلی متر (105 میلی متر با کفشک)

-  دارای ظرفیت بارگزاری تا 5/2 کیلوگرم بدون بالانسر و تا 4.5 کیلوگرم با وزنه تعادل

- مجهز به نشانگر لیزری با توان بالا جهت قطبی کردن مقر  

-  قابلیت اتصال دوربین اپتیکی قطبی کننده  مقر (Polar Scope)

- جنس بدنه و قطعات اصلی ساخته شده از آلومینیوم آلیاژی (استحکام بالا-وزن کم)

     - سیستم انتقال قدرت با دقت و استحکام بسیار زیاد (Zero Backlash)


این پایه ردیاب ستاره ای عکاسی آسمان شب طی نزدیک به 20 ماه طراحی و ساخته شده است. و تمامی طراحی - قطعات مکانیک و سخت افزار و نرم افزار به کار رفته در آن ساخت ایران و با توجه به کیفیت بالای طراحی الکترونیک و مکانیک و نرم افزار قابل رقابت با مدل های خارجی همسان است.

صوفی : دانشمند ،استاد ریاضی و ستاره شناس مشهور ایرانی قرن چهارم و پنجم هجری است که خدمات شایسته ای به علم ستاره شناسی  داشته است. 

مقر ردیاب ستاره صوفی ساخت شرکت فرداد آسمان پارس ( سهامی خاص ) و شرکت های همکار ایرانی است و از هفته آینده پیش فروش آن در وب سایت این شرکت آغاز خواهد شد.

 


 در باره صوفی بیشتر بدانید :

  از میان چهره‌های معتبر علمی و ستاره شناسان قرن چهارم  جا دارد تا به عبدالرحمن صوفی جایگاهی بلند واگذار گردد، چنانکه علم ستاره شناسی قرن بیستم نیز برای او چنین جایگاهی را می‌شناسد،  عبدالرحمن صوفی رازی در 17 آبانماه 282 شمسی برابر چهاردهم محرم 291 و هشتم نوامبر 904 در ری متولد شد. در 44 سالگی در 335 هـ. ق جهت تحقیق در باب مسئله نجومی به دینور رفت و دو سال بعد در اصفهان ساکن شد. در دوران حکومت عضدالدوله دیلمی در حکومت فارس او را به سمت استاد ریاضی و نجوم برگزیدند، عبدالرحمن صوفی در سال 365 شمسی برابر 376 هجری قمری برابر 986 میلادی به دنبال 82 سال تلاش و کوشش و آفرینندگی در شیراز درگذشت.

 فعالیتهای نجومی

عبدالرحمن صوفی رازی اشتباهات رصدهای (بتانی) و (بطلمیوس) را اصلاح کرد و خطاهای ایشان را ارائه داد. عبدالرحمن موفق شد که در مجموع 1027 ستاره را با دقت رصد و محاسبه کرده و مشخصات دقیق آنها را به درجه و دقیقه و ثانیه معلوم کند. از این تعداد 15 ستاره قدر اول ، 34 کوکب قدر دوم ، 206 اختر قدر سوم ، 428 ستاره قدر چهارم ، 258 ستاره قدر پنجم و 86 ستاره قدر ششم هستند. رازی برای هر صورت فلکی جدولی ترسیم کرده و صورتهای جالبی از آنها عرضه داشته است، سپس در جدول هر صورت فلکی شماره ردیف تعداد ستارگان آن را بصورت حروف ابجد شروع کرده و در خانه دوم جدول نامهای کواکب و مشخصات محل آنها را شرح داده استجالبترین توضیح زیر هر جدول این است که وی نورانیت ستارگان را محاسبه کرده و درباره یکایک آنها توضیح داده است. عبدالرحمن با توجه به (قدر) و نورانیت کم و زیاد ستارگان و با تکیه بر استعداد و نبوغ و هوش خدادادی‌اش حرکات خاص ستارگان را که امروز بنام Frofer Mation است حساب کرد. او به محاسبه تغییر رنگ بعضی از ستارگان مانند ستاره (الغول) نیز پرداخت. سپس به محاسبه زمان طولانی "سحابیهای متغیر" پرداخت و تحقیق کاملی در سحابی "امرأة المسلسله" (زن به زنجیر بسته Andromeda بجا آورد که هیچ دانشمندی نمی‌داند جائی که گالیله با دوربین نجومی‌اش نتوانست چنین مطالعاتی را انجام دهد عبدالرحمن چگونه آن را کشف کرد.)

کتاب صور الکواکب

صوفی این کتاب را در حدود سالهای 353 هـ.ق (964 م) در 61 سالگی به انجام رسانید. خواجه نصیرالدین طوسی ، نخستین بار در 647 هـ.ق کتاب صوفی رازی را از زبان عربی به فارسی برگرداند، تا سال 1843 م که دانشمندی به نام اورگلاندر Arglender کتابی را به نام (محاسبات کیهانی نواختران) در برلین منتشر کرد، دانشمندان ریاضی و نجوم جهان همه اعتراف به سحابی کهکشان نداشتند. چون تحقیق درباره سحابیها و کهکشان آغاز شد پرده ها به کناری رفت و دانشمندان در کتابخانه‌ای متوجه کتابی شدند که در سال 1831 ، دوازده سال قبل از کتاب اورگلاند متعلق به عبدالرحمن صوفی رازی و توسط دانشمندی به نام کوسین پیرسوال Caussin Perceval از روی سه نسخه خطی که در کتابخانه‌های پاریس موجود بوده به زبان فرانسه ترجمه شده است و پس از تحقیق درباره آن کتاب در می‌یابند که او گلاندر مطالب کتابش را از روی کتاب عبدالرحمن استنتاج کرده بود. قدیمیترین نسخه کتاب صور الکواکب در کتابخانه بادلیان مربوط به فرزند عبدالرحمن است که 26 سال بعد از مرگ پدر در 401 هـ.ق آن را استنساخ و مصور کرده است.

تحقیقات دیگر و رصدهای صوفی

عبدالرحمن در بصره- بغداد و شیراز رصدهایی انجام داد؛ حتی به نوشته بعضی کتابها در جنوب ایران مدتی به محاسبات نجومی مشغول بوده است. ابوریحان بیرونی در کتاب تحدید النهایات الاماکن نوشته است که رصد میل دایرة البروج در شیراز انجام گرفت و وسیله‌ای که با آن کار می‌کرده دستگاهی بوده که قطر داخلی‌اش دو ذراع و نیم بوده است؛ برابر با 123 سانتیمتر. اعضاء هیأتی که تحت نظر عبدالرحمن مسئول این تحقیق علمی ، مشغول به کار بود عبارت بودند از: ابوسهل کوهی ، احمد سجزی و نظیف بن یمن که در سال 359 برابر سال 970 هجری این تحقیق را انجام دادند.

کره سماوی

از کارهای دیگر عبدالرحمن صوفی ساختن یک کره سماوی نقره‌ای است که آن را برای عضدالدوله دیلمی ساخته و در حقیقت یکی از کره‌های سماوی بسیار دقیق و جالب است که امروز در موزه قاهره نگهداری می‌شود و از شاهکارهای تعیین مکانهای صور فلکی روی کره است که بهترین وسیله تأیید محاسبات خود اوست.

نام صوفی بر روی کره ماه

نام این دانشمند بزرگ ایرانی را بنام Azof در مدار 22 درجه جنوبی و نصف النهار 13 درجه کره ماه به ثبت رسانیدند. جالب توجه اینکه دانش نجومی امروزه فقط یک نقطه را شایسته نام او ندانسته و 9 نقطه دیگر را به افتخار این دانشمند ایرانی (الصوفی) روی کره ماه نامگذاری کردند.

کشف سحابیها

و هنوز دانش غرب متحیر است که چگونه عبدالرحمن صوفی رازی بدون داشتن تلسکوپ ، سحابیها را کشف کرد (ستارگان سحابی در آسمان به شکل لکه‌های ابر مانندی دیده می‌شوند که آنها را ستارگان سحابی یا لطخه می‌گویند و ستارگان مجتمعی هستند که از فاصله‌های دور به مانند لکه ابر نمایان می‌شوند و می‌توان آنها را با تلسکوپ مشاهده کرد که از توده‌های گازهای ملتهب درست شده‌اند).

سحابیها

او از جمله سحابیهای درون صورت فلکی خرچنگ را تعیین کرد. تحقیقی درباره دو سحابی دیگر به نام رازی ثبت شده که یکی در صورت فلکی روباه است Vulpecula و دیگری در صورت فلکی قوس یا "رامی" که اروپائیان آن را به نام Sagittarius می‌شناسند. دیگر سحابی داخل صورت فلکی تیرانداز است که مورد مطالعه و ترسیم و تثبیت او قرار گرفته است. او ستارگان مزدوج را شناخت و اصلاحی بر نظریه بطلمیوس گذاشت و اصلاحی بر نظریه بطلمیوس گذاشت و آن قدر دقیق و معلوم و مشخص محاسباتی را انجام داد که با آخرین تحقیقات جهان امروز که با جدیدترین وسایل صورت می‌گیرد برابری می‌کند.

صوفی از دیدگاه منجمان

الدومیلی Aldomieli در کتاب درباره عبدالرحمن می‌نویسد: "منجمی بود که شخصا به رصد و محاسبه یکایک ستارگان می‌پرداخت و به همین دلیل نه تنها موضع چندین ستاره‌ای که تا آن زمان معلوم نبود معین کرد، بلکه باعث شد که چندین رصد اشتباه یونانیان را تصحیح کند و دانشمندان جدید توانستند با توجه به دقتی که عبدالرحمن در کارهایش به کار برده بود، تغییرات بطئی در درخشندگی ستارگان را دقیقا بررسی کنند. این بررسی در علم نجوم به نام: Trepidation of Movement of fixed Star است که پایه گذار آن عبدالرحمن صوفی است." از افتخارات این مرد دانشمند همین بس که جهان علم و نجوم و ستاره شناسی بعد از ده قرن که از نوشتن کتابش گذشته هنوز قلم و حرکت انگشتان او را که بر کاغذ اثری گذاشته ثابت و محترم می‌شمارد و دنیای ابزار و تکنولوژی الکترونیکی مدرن با تمام قدرتش جرات جابجا کردن محاسبات او را ندارند.در کنگره جهانی نجوم رصدخانه یی ، درباره اهمیت و دقت کار صوفی در 996 سال قبل (نسبت به سال 1960 و سال پایان کتاب صوفی 964) چنین گفته شده: پیدایش تلسکوپ در دانش اخترشناسی که در سال 1609 انجام گرفت مطالعات سریع و لازم را در عصر خود بوجود نیاورد و حتی در ازدیاد و شمارش سحابیهای شناخته شده از خود فعالیتی نشان نداد. در حقیقت گالیله کاری بیش از دیگران که سحابی خرچنگ (پرایسپه) را از تعدادی از ستارگان تشخیص داده بودند، کشف جدید را بوجود نیاورد. یک سال بعد در 1610 یک دانشمند علوم فرانسوی به نام نیکلاس پیرسک 1637- 1580 با اطلاعی که از کارهای گالیله داشت، مشاهده کرد که ستارگانی میانی "شمشیر صورت فلکی جبار" همانند و مشکوک به سحابی هستند و در سال 1912 سیمون ماریوس سحابی اندرومدا را پس از یک تردید طولانی تأیید کرد. در حالی که اولین رصد ثبت شده (درباره سحابی اندرومدا) بوسیله یک منجم ایرانی به نام (الصوفی) در قرن دهم ، یعنی 947 سال قبل از اعلام ماریوس انجام گرفته بود.Top