چرا صدا در مریخ ضعیف است؟

چرا صدا در مریخ ضعیف است؟


مسعود رضازاده

صدا در مریخ نسخه‌ای ضعیف‌تر و مبهم‌تری از صدا در زمین است و برای شنیدن صدای ایجاد شده باید کمی بیشتر صبر کنید تا موج صدا به شما برسد. جوّ در مریخ بسیار متفاوت است اما در کل باید گفت بیشترین تغییر در صداهای با گام بالا خودنمایی می‌کند. صداهایی مانند سوت یا زنگ و یا صدای خواندن پرندگان در مریخ قابل شنیدن نیست.

چرا صدا در مریخ متفاوت است؟

جوّ مریخ در مقایسه با جوّ زمین زمین دارای دما، چگالی و شیمی متفاوتی است و این سه مهم بر روی ویژگی‌های صداهایی متصاعد شده از آن تاثیر بسیاری می‌گذارد.

سرعت صوت :
صداهایی که در جوّ سرد مریخ تولید می‌شوند زمان بیشتری طول می‌کشد تا به گیرنده (گوش، میکروفن..) برسند. مریخ با دمای حدود منفی ۶۳ درجه سانتی‌گراد دارای سرعت صوت پایین‌تری نسبت به زمین است. سرعت صوت در مریخ حدود ۲۴۰ متر در ثانیه است در حالی که در زمین حدود ۳۴۰ متر در ثانیه است.

بلندی صدا (ولوم) :
سطح صدایی که در مریخ تولید می‌شود بطور خودکار پایین می‌آید. چگالی جوّ مریخ حدود ۱۰۰ مرتبه پایین‌تر از زمین است. به این ترتیب در مریخ باید به منبع صدا خیلی نزدیک بود تا بتوان صدایی مشابه با آنچه که در زمین شنیده می‌شود را شنید.‌

کیفیت صدا :
جوّ مریخ از ۹۶ درصد دی‌اکسیدکربن تشکیل شده است به این ترتیب بسیاری از صداهای با گام بالا را جذب می‌کند و فقط صداهایی با گام پایین می‌توانند مسافت به نسبت طولانی‌تر را طی کنند. این فرایند که به بیان ساده «میرایی تضعیف سیگنال در فرکانس خاص» شناخته می‌شود موجب می‌شود هرچه از منبع صدا دورتر باشید اگرچه سطح صدا ضعیف‌تر می‌شود اما کیفیت صدا افزایش می‌یابد.‌Top