شهاب سنگی که ۴۵۶۰ میلیون سال قدمت دارد.

شهاب سنگی که ۴۵۶۰ میلیون سال قدمت دارد.

محققان می‌گویند یک شهاب‌سنگ رنگین کمانی که سال گذشته در کاستاریکا فرود آمد، از بقایای منظومه شمسی اولیه است. سال گذشته یک شهاب سنگ کوچک رنگین کمانی در کاستاریکا کشف شد که ممکن است واحدهای تشکیل دهنده حیات را در خود نگه داشته باشد.

این سنگ کیهانی زمانی به یک سیارک در ابعاد یک ماشین لباسشویی متصل بود که در تاریخ ۲۳ آوریل ۲۰۱۹ میلادی به زمین سقوط کرد و در دو روستای نزدیک هم در کاستاریکا به نامهای "لاپالمرا" و "آگواس زارکاس" پراکنده شد.

سیارکی که سقوط کرد، از بقایای اوایل منظومه شمسی(قبل از تشکیل خورشید) بوده و محققان دانشگاه ایالتی آریزونا معتقدند که این سنگ می‌تواند شامل ترکیبات کربنی و آلی پیچیده باشد و از همان گرد و غباری تشکیل شده که متعلق به اوایل منظومه شمسی بوده که در یک شهاب سنگ دیگر در سال ۱۹۶۹ کشف شد. این شهاب سنگ در سال ۱۹۶۹ میلادی بر فراز استرالیا منفجر شد و مشخص شد دارای اسیدهای آمینه است.

با این حال، محققان امیدوارند که در این شهاب سنگ رنگین کمانی جدید که هنوز در میان جامعه علمی به تایید قطعی نرسیده است، نیز پروتئین پیدا کنند.

این شهاب سنگ جدید "آگواس زارکاس"(Aguas Zarcas) نامیده شده و تخمین زده می شود که ۴,۵۶۰ میلیون سال سن داشته باشد.

وزن این سنگ کیهانی حدودا بیش از یک کیلوگرم است و در محل سقوط، با تجهیزات تخصصی تجزیه و تحلیل شد.

پس از بررسی این سنگ به مدت یک سال، محققان به این نتیجه رسیدند که یک " کندریت کربن‌دار" است و قبل از پدید آمدن خورشید تشکیل شده است.

" کندریت کربن‌دار" کلاسی از شهاب‌سنگ‌های کندریت است که شامل حداقل هشت گروه شناخته‌ شده و بسیاری از شهاب‌سنگ‌های گروه‌بندی نشده است. آن‌ها شامل نخستینی‌ترین شهاب‌سنگ‌های شناخته‌شده هستند.

کندریت کربن‌دار، غنی از کربن است و همچنین حاوی مولکول های آلی به پیچیدگی آمینو اسید است.

محققان این سنگ را با سنگی که در گذشته در استرالیا پیدا شده بود، مقایسه کردند.Top